Matematik öğretmen adaylarının kitlesel açık çevrimiçi dersler (KAÇED) yoluyla öğretmenlik mesleğine yönelik öz yeterlik inançlarının incelenmesi
Examining pre-service math teachers'self_efficacy beliefs for the teaching profession via massive open online courses (MOOCs)
- Tez No: 860839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE EV ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu araştırmada öğretmenlik uygulaması dersini almakta olan öğretmen adaylarının uzaktan eğitim ile desteklenmiş Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler (KAÇED) aracılığı ile öğretmenlik mesleğine yönelik öz yeterlik inançlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döne- minde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği dördüncü sınıfta öğrenim gören 7 kadın, 1 erkek olmak üzere toplam 8 öğretmen adayı oluşturmuştur. Öğretmen adayları ile Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESUZEM) sistemi üzerinden toplam 6 hafta süren bir süreç yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Sosyal Bilişsel Kariyer Kuramının temel ilkelerine bağlı kalınarak hazırlanmış Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders (KAÇED) modülleri üzerinden her hafta toplanan görüş ve etkinlikler kullanılmıştır. Sürecin başında ve sonunda alınan görüşme formları ile öğretmen adaylarının gelişim düzeyleri incelenmiştir. Tüm bu elde edilen modül sonu görüşler, etkinlikler ve görüşme formlarında içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada KAÇED modüllerinden ilk modülde öğretmen adaylarının mesleğe yönelik inançları incelenmiş ve bu çalışma sonucunda öğretmen adaylarının anlamlı bir eğitim için; öğretmenin özverili olması gerektiği, öğretmenin rehber rolünü üstlenmesi gerektiği, her öğrencinin biricik olduğunun önemi ve öğretmenin, öğrencinin psiko-sosyal gelişimin bir parçası olduğu inançlarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının bilişsel birey değişkenlerinin incelendiği ikinci modülde; öğretmen adaylarının genel olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet kurumlarında öğretmen olarak çalışmayı hedefledikleri, öğretmenlerinden ilham aldıkları, ailesi ve yakın çevresinden destek aldıkları, kimi zaman karamsar oldukları fakat hedeflerini gerçekleştirdiklerinde kendilerini mutlu ve gururlu hissedecekleri, hedeflerine giden yolda gerekli çalışmaları ve özverileri yapmakta oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın üçüncü modülünde öğretmen adaylarının en çok sayısal ve sözel yeteneğin kendi mesleklerinde önemli rol oynadığını belirtmiş ve öğretmen adaylarının kendilerine yönelik oluşturmuş olduğu yetenek, ilgi ve aktarılabilir becerilerden; yeteneklerinin birbiri ile genel anlamda benzer olduğu ve sayısal ile sözel yeteneklerin ağır bastığı tespit edilmiş fakat öğretmen adaylarının ilgileri ve aktarılabilir becerilerinin birbirinden farklılaştığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının kendilerine yönelik oluşturduğu değer sıralaması etkinliğini oluşturan dördüncü modül sonucunda kendileri için önemli olan değerlerin birçoğunun öğretmenlik mesleği tarafından sağlanacağını dile getirmişlerdir. Bu değerlerinin zaman içerisinde deneyim ve tecrübelerle değişebileceği yönündeki fikirlerini belirtmişlerdir ayrıca öğretmenlik mesleği sürecinde yaşayabilecekleri engel durumları da bu modülde incelenmiştir. Okulda yaşanan şiddet durumları karşısında kullanılması planlanan baş etme stratejisinin en fazla okulun rehberlik servisinden yararlanma olduğunu, sınıf içerisinde infiale sebep olan durumlar ele alındığında bu konuda en çok önceden hazırlık ve bilgi sahibi olmanın önemli olduğunu, ölüm ve yas üzerinde problem durumları ele alındığında öğrencilere bu durum hakkında durum açıklaması yapmanın daha doğru olacağını, okulun fiziksel şartlarından dolayı yaşanabilecek aksaklıklara karşı var olan mevcut şartlardan yararlanılması gerektiğini, okul dışı yaşanan durumlarda öğrencilerin uyuşturucu kullanması problem durumunu ele almış ve ağırlıklı olarak rehberlik servisinden destek alma stratejisinin uygun olacağını, sağlık ile ilgili konular söz konusu olduğunda gerekli kişi ve kurumlara bilgilendirme yapmanın önemli olduğunu belirtmişlerdir. Beşinci modülde mesleklerine dair yaşayabilecekleri engel durumlarını nasıl yönetebileceklerine dair çalışmalar yapılmış ve öğretmenlik mesleğinin alan bilgisinin yanı sıra pedagojik yetkinliğin de önemi olduğu, öğrencilerin hayatlarında büyük rol üstlendikleri ve mesleğin getirmiş olduğu yeterlik konusunda öğretmenlerin kendilerini sürekli yeniliğe ve gelişime açık tutmaları gerektiği konularında bakış açıları kazandıkları tespit edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Öğretmen adaylarının son görüşme formundan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; genel olarak bu çalışmadan memnun kaldıkları, farklı bakış açıları kazandıkları ve süreç boyunca kendilerini sorguladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının ön ve son görüşme formlarından elde edilen tüm bu gelişim süreç- leri değerlendirildiğinde; öğretmen adaylarından dördünün kendini mesleğe hazır görme derecesinin bu çalışmalar sonunda arttığı, üç öğretmen adayının değişmediği sabit kaldığı, bir öğretmen adayının ise düştüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik kendilerini hazır görme derecelerinin yanı sıra elde edilen önemli sonuçlardan bir diğeri de çalışma sonunda tüm öğretmen adaylarının çalışma sayesinde farklı bakış açıları kazandığı ve öğretmenlik mesleğinin önemini kavradıkları olmuştur.Araştırmanın ilerletilebilmesi için öğretmen adaylarının birinci sınıftan dördüncü sınıfın sonuna kadar her yıl öğretmenlik mesleğine yönelik öz yeterlik inançlarının araştırıldığı boylamsal bir çalışma ve öğretmenlik mesleğine yönelik öz yeterlik inançlarının incelenmesi üzerine KAÇED'lerin yanı sıra yüz yüze görüşmelerin ve etkinliklerin düzenlendiği hibrit bir çalışma gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis aims to examining the self-efficacy beliefs of teacher candidates taking the teaching practice course towards the teaching profession via Massive Open Online Courses (MOOCs) supported by distance education. Method: This research was conducted using case study approach, which is one of the qualitative research methods. The participants consist of a total 8 teacher candidates, which of 7 female and 1 male studying in the fourth grade of Eskişehir Osmangazi University primary school mathematics teaching department in the fall semester of the 2023- 2024 academic year. An interactive process lasting a total of 6 weeks was carried out on the ESUZEM platform. The opinions and activities of participants, which are main data of the research, were obtained every week via MOOCs modules have prepared according to Social Cognitive Career Theory's essential principles. The development levels of the candidates were examined with the interview forms received from the participants at the beginning and end of the research process. Content analysis were used to examine end-of-module opinions, activities, and interview forms. Results: The first module of the study includes prospective teachers' beliefs about the profession. Results indicated that for a meaningful education of teacher candidates: the teacher must be devoted, should assume the role of guide, know the importance of each student is unique, and have a belief that the student is a part of psycho-social development. In second module examined the cognitive individual variables of teacher candidates. Module results demonstrate that multiple aspects of teacher candidates: they generally aim to work as teachers in the Ministry of Education, have previously achieved success by getting into the university of their choice, inspired by their teachers and receive support from their family and close circle. Also sometimes, they are pessimistic but when they achieve their goals, they will feel happy and proud, and they are constantly doing the necessary work and sacrifices on the road. According to the third module of the study, teacher candidate's digital and verbal skills play an important role in their profession. Besides, the talents, interests and transferable skill that prospective teachers have developed for themselves; it was determined that their abilities were generally similar to each other and that numerical and verbal abilities predominated. However, it has been observed that the interest and transferable skills of teacher candidates differ from each other. Fourth module stated that the value ranking activity created by teacher candidates for themselves. Results indicated that the many values that are important to them will be provided by the teaching profession and they expressed their opinion that these values may change over time with experiences. In addition, obstacles they may experience during the teaching profession are also examined in this module: the coping strategy planned to be used in cases of violence at school is mostly to use the school's guidance service, considering the situations that cause outrage in the classroom, it is most important to be prepared and informed about this issue in advance. Considering problem situations regarding death and mourning, it would be more appropriate to explain the situation to students, and the existing conditions should be taken advantage of against any disruptions that may occur due to the physical conditions of the school. They also addressed the problem of students using drugs in situations outside of school and stated that the strategy of getting support mainly from the guidance service would be appropriate. Lastly, they stated that it is important to inform the necessary people and institutions when it comes to health-related issues. Fifth module investigating that how teacher candidates can manage the obstacles they may experience in their profession and concludes that the field knowledge of the teaching profession, pedagogical competence is also important. Besides, it has been determined that students play a major role in their lives and that teachers have gained perspectives on the need to keep themselves open to continuous innovation and development regarding the competence brought by the profession. Conclusion and Suggestions: Findings collected from the teacher candidates' final interview form are evaluated; it was concluded that they were generally satisfied with this study, gained different perspectives and questioned themselves throughout the process. When all these development processes obtained from the pre and post-interview forms of teacher candidates are evaluated, it was observed that the four teacher candidates are considered themselves ready for the profession increased, three teacher candidates did not change and remained constant, and one teacher candidate decreased in terms of ready for the profession as a result of these modules. In addition to the degree to which teacher candidates consider themselves, ready for the teaching profession. Another important result obtained was that at the end of the study, all teacher candidates gained different perspectives and understood the importance of the teaching profession thanks to the study. In order to further the research, a longitudinal study was conducted to investigate the self-efficacy beliefs of teacher candidates towards the teaching profession every year from the first grade to the end of the fourth grade. A hybrid study can be repeated in which face-to-face meetings and events are organized in addition to Massive Open Online Courses (MOOCs) on the development of self-efficacy beliefs for the teaching profession.