Bir ders materyali olarak belgesel sinemanın eğitim işlevinin incelenmesi
Course material as a documentary film investigation of functions of education
- Tez No: 322471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Belgesel filmlerin ders araç gereci olarak işlevi, başlıca iki nedene dayanmaktadır. İlki, belgeselin bizzat sinema sanatının dalı olarak taşıdığı teknik ve kendine özgü ilkeleridir. İkinci neden ise eğitim teknolojileri bağlamında belgesellerin görsel - işitsel bir materyal olması, öğretimi destekler nitelikte bilginin içeriği ve kaynağı olması, bireylerin toplumsallaşması noktasında kültürel, toplumsal hatta evrensel düzeyde değer ve tutumları sergiler yapıda olmasıdır. Bu çalışmada, belgesel filmlerin görsel bir materyal, öğretimi destekleyici bir materyal ve toplumsallaşmayı sağlayıcı bir materyal olarak katkısı ortaya konmaya çalışılmıştır.Bu doğrultuda öncelikle eğitim, eğitim teknolojileri, sanat, sanat eğitimi kavramları tanımlanmıştır. Daha sonra sinema sanatı ve görüntü öğeleri ortaya konmuş, belgesel türün teknik nitelikleri açıklanmıştır. Ardından, belgesel sinemanın doğuşu, tanımı, ilkeleri araştırılmıştır. Son olarak, belgesel sinemanın eğitim materyali olarak işlevi incelenmiş, örnek teşkil etmesi için bir belgesel film biçimsel, öğretimsel ve kendine özgü nitelikleri açısından belli kriterlere göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The function of documentaries as course gadgets is mainly based on two reasons. First, documentary cinema itself carries its own technical and specific principals as a branch of cinema. The second reason is; documentaries are audio-visual material, it contains information that supports education, it exhibits cultural, social even universal values and attitudes that make individuals socialized. This study is conducted to study the qualities of documentary films as a visual material, its contribution to education and to socialization of individuals.In this respect, the concepts of education, educational technology, art, the education of art is defined. Then the art of cinema and its visual elements and technical characteristics of documentary films are explained. Next, the birth of documentary films, its definition and its principals are investigated. Finally, the function of documentary movies as educational material is investigated and a documentary film is examined in terms of formal, educational and its unique qualities to set an example.