Eğitim yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeyleri
Levels of power resources utilization in elemantary schools
  1. Tez No: 322473
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul'un Sultanbeyli, Maltepe, Kartal, Pendik ilçelerindeki ilköğretim okulu yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeylerini belirlemektir.Araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır:1-İlköğretim okulu yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeylerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri arasında cinsiyetlerine göre anlamlı fark bulunmakta mıdır?2-İlköğretim okulu yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeylerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri arasında mezun olunan okula göre anlamlı bir fark bulunmakta mıdır?3-İlköğretim okulu yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeylerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri arasında branşa göre anlamlı bir fark bulunmakta mıdır?4-İlköğretim okulu yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeylerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri arasında mesleki kıdeme göre anlamlı bir fark bulunmakta mıdır?5-İlköğretim okulu yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeylerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri arasında okul türüne göre anlamlı bir fark bulunmakta mıdır?6-İlköğretim okulu yöneticilerinin güç kaynaklarından yararlanma düzeylerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri arasında yönetsel güç tipine göre anlamlı bir fark bulunmakta mıdır?Araştırma tarama modelinde yürütülmüştür. Örneklemin seçiminde tesadüfi örneklem metodu kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul ili Sultanbeyli, Maltepe, Kartal, Pendik ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2011- 2012 öğretim yılında resmi ve özel kurumlarda çalışan 255 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlere cinsiyet, mezun olunan okul, branş, mesleki kıdem, okul türü, yönetsel güç tipi gibi değişkenlerden oluşan anket sorularının yöneltilmesi ile oluşturulmuştur.Araştırmada İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Güç Kaynaklarından Yararlanma Düzeyleri adlı veri toplama aracı kullanılmıştır. Veri toplama aracının ilk bölümünde Kişisel Bilgiler, 2. bölümünde ise İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Güç Kaynaklarından Yararlanma Düzeyleri anketi yer almaktadır. Anketlerden elde edilen bulgular SPSS 16.0 ile çözümlenmiştir. Katılımcılara ilişkin kişisel bilgiler frekans ve yüzde ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Güç Kaynaklarından Yararlanma Düzeyleri ölçeğinde yer alan sorularla ilgili öğretmen görüşleri arasında anlamlı farklılığın olup olmaması ile t testi ve tek yönlü varyans analizi(ANOVA) uygulaması yapılmıştır. Araştırmadan ede edilen bulgulara göre resmi kurumlarda çalışan yöneticilerin makam gücünü, özel kurumlarda çalışan yöneticilerin ise uzmanlık gücünü kullanma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determine the levels of primary school administrators benefiting from the power sources, in Sultanbeyli, Kartal, Pendik and Maltepe district of Istanbul.The following questions were answered in this study:1-Is there any difference between the views of teachers according to their genders about the levels of the primary school administrators benefiting from the power sources?2-Is there any difference between the views of teachers according to their alma mater about the levels of the primary school administrators benefiting from the power sources?3-Is there any difference between the views of teachers according to their branches about the levels of the primary school administrators benefiting from the power sources?4-Is there any difference between the views of teachers according to their professional seniority about the levels of the primary school administrators benefiting from the power sources?5-Is there any difference between the views of teachers according to their school types about the levels of the primary school administrators benefiting from the power sources?6-Is there any difference between the views of teachers according to their type of managerial power about the levels of the primary school administrators? benefiting from the power sources?Scanning model has been used in this study. 255 teachers who work in a private or public school in 2011-2012 academic year participated to this investigation from the schools in some distrcts of İstanbul like Sultanbeyli, Pendik, Kartal and Maltepe. Data collecting tool called levels of benefiting from power sources of Primary school administrators has been used in this study. The first part of the data collection instrument has personal information. The second part has the surveys of the levels of benefiting from power sources of Primary school administrators.The findings of surveys were analyzed by SPSS 16.0. Personal information regarding the participants were analyzed by frequency and percent. At the end, we saw that the administrators who work in public schools use the power of their bureau. The administrators who work in private schools use the power of their profession.