Yatay borularda türbülatörlerin ısı transferine olan etkisinin deneysel araştırılması
Experimental investigations of the impact of turbulators in horizontal pipes on heat transfer
- Tez No: 322590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENDOĞAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu deneysel çalışmada, boru içerisine türbülans oluşturacak kanatçıklar yerleştirilmiştir. üç farklı kanatçık arası mesafede (Sy), üç farklı kanatçık açısına (?) ve üç farklı Reynolds sayısına (Re) sahip toplam dokuz farklı türbülatör kullanılmıştır. Nu sayısıyla ve sürtünme faktörüne olan etkileri incelenmiştir.En yüksek hız değerinde Nu sayısındaki en yüksek artış Sy =100mm kanatçık arası mesafede ve ? = 90° kanatçık açısında elde edilmiştir. Kanatçık arası mesafenin artmasıyla Nu sayısında azalma olduğu görülmüştür.Bu türbülatörlerin kanatçık arası mesafesinin (Sy) ve kanatçık açılarının (?) Nu sayısına etkisi olduğu yapılan çalışmalarla görülmüştür. Isı değiştirici borularının içerisine yerleştirilecek türbülatörlerin kanatçık arası mesafenin ve kanatçık açılarının sürtünme faktörü ve Nu sayısı açısından uygun geometride tasarlanması ile Nu sayısında bir artış olacağı ve enerji tasarrufu sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, vanes that will form turbulance were installed in pipe. At distance among of three different vanes (Sy), to the angle of three different vanes (?), and having three different Reynolds Number, total nine different turbulators were used. Their Nu and impacts on friction factor were investigated.The highest increase in Nu number in maximum speed value was obtained as Sy=100mm at vanes distance, and ?=90 at vanes angle. It was seen that there was increase in Nu number.It was observed in the studies conducted that vane distances (Sy) and vane angles (?) had impact on Nu number. It was concluded that turbulators installed in heat changer pipes might led to an increase in Nu number and so energy saving may be provided by means of suitable geometric designment as regards Nu number and friction factor of vane angle and vane distance.