Su mercimeği (Lemna gibba L.) bitkisinde ağır metal stresine bağlı olarak meydana gelen fizyolojik ve genomik değişimlerin belirlenmesi
The detection of physiological and genomics changes occur in characteristics duckweed (Lemna gibba L.) plant due to heavy metal stress
  1. Tez No: 322591
  2. Yazar: SEHER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TELAT YANIK, YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BANU DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Aluminyum (Al), Mangan (Mn), Nikel (Ni), Baryum (Ba) ve Çinko (Zn) streslerinin Lemna gibba bitkisinde laboratuvar koşulları altında pigment (toplam klorofil, klorofil a, klorofil ve karotenoid), toplam çözünebilir protein içeriği, antioksidan enzim [superoksit dismutaz (SOD) guaiacol peroxidaz (POD) ve katalaz (KAT)] aktivileri ve RAPD DNA profilleri üzerine etkileri araştırılmıştır. L. gibba bitkilerinde metaller 0.25, 1, 4 ve 16 mg/L konsantrasyonlarda ve 72 saat süre ile uygulanmış ve 24 saat aralıklarla örnekler alınmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre L. gibba bitkisinin fizyolojik durumunun metal stresinden etkilendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak ağır metallerin L. gibba bitkisinde hem fitotoksik hem de genotoksik etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of Aluminium (Al), Manganese (Mn) Nickel (Ni), Barium (Ba) and Zinc (Zn) stress on pigment (total chlorophyll and carotenoid), total soluble protein content, antioxidant enzyme [superoxide dismutase (SOD) guaiacol peroxidase (POD) and catalase (CAT)] activities and RAPD DNA profiles in Lemna gibba under laboratory conditions. L. gibba was treated with exposures of metals separately at 0.25, 1, 4 and 16 mg/L concentrations for 72 hours at 24 h intervals. The results of the present study showed that the physiological status of L. gibba was affected by metal exposure. Based on these results it is concluded that heavy metals caused both phytotoxic and genotoxic effects on L. gibba.