Lemna minor L. ve Lemna gibba L. (su mercimeği) kullanılarak farklı derişimlerdeki bazı ağır metallerin (kalay, kobalt, antimon, vanadyum) biyoremediasyonu ve ağır metallerin olası stres etkilerinin belirlenmesi
Detemination of bioremediation of heavy metals (tin, cobalt, antimony, vanadium) by using Lemna minor (duckweed) and possible stress affects of heavy metals
  1. Tez No: 571183
  2. Yazar: BUSE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Lemna minor L. ve Lemna gibba L. makrofit bitkilerine farklı konsantrasyonlarda uygulanan Sn, Co, Sb v e V gibi ağır metallerin remediasyonu, bu ağır metallerin bitkinin karbonhidrat, klorofil a-b, karotenoid ve lipid içeriği üzerine etkilerinin araştırılması ve ağır metallerin ilgili organizmada meydana gelen olası stres faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada su mercimeği bitkilerinin laboratuvar koşulları altında uygun besiyeriyle büyütülmesi sağlanmış ve yaklaşık olarak 0,1-1000 mg/L (ppm)'lik derişimlerde Kalay (II), Kobalt (II), Antimon (III), Vanadyum (IV) içeren besiyerleri hazırlanmıştır. 10-15 gün süreyle büyütülen L. minor ve L. gibba bitkileri' nin ağır metal stresine dayanabildikleri EC50 (canlı kalabildiği derişim aralığı) değerinin saptanmasıyla ağır metal konsantrasyonları5 ppm, 10 ppm,25 ppm, 50 ppm,100 ppm belirlenmiştir. Bununla birlikte ağır metallerin canlılar üzerinde meydana getirdiği olası stres etkileri ve yapılan laboratuvar çalışmaları sonucunda Adsorbsiyon Yüzdeleri Lemna minor için en fazla adsorbsiyonlanan ağır metal Kalay iken, Lemna gibba için en fazla adsorbsiyonlanan ağır metal Antimon olduğu ortaya konmuştur. İstatistiki verilerin ağır metal uygulamaları öncesi ve sonrası karbon, lipid, karotenoid ve klorofil a-b miktarlarımetal adsorblanma yüzdelerine oranlanarak uygulama değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, remediation of heavy metals such as Sn, Co, Sb and V applied to different concentrations of Lemna minor L. and Lemna gibba L. macrophytes plants, investigation of the effects of these heavy metals on carbohydrate, chlorophyll ab, carotenoid and lipid contents of the heavy metals, it is aimed to determine the possible stress factors coming from the square. In this study, duckweed plants were grown under laboratory conditions with suitable medium and media containing Tin (II), Cobalt (II), Antimony (III), Vanadium (IV) were prepared at concentrations of approximately 0.1-1000 mg / L (ppm). . By determining the EC50 (concentration range in which it can survive) that L. minor and L. gibba plants grown for 10-15 days, they can withstand heavy metal stress, heavy metal concentrations were determined as 5 ppm, 10 ppm, 25 ppm, 50 ppm, 100 ppm. However, as a result of the possible stress effects of heavy metals on living organisms and laboratory studies, Adsorption Percentages were the most adsorbed heavy metals for Lemna minor and the most adsorbed heavy metal for Lemna gibba was Antimony. The statistical values of carbon, lipid, carotenoid and chlorophyll a-b before and after heavy metal applications were compared to the percentages of metal adsorbing.