Bazı geçiş metalleri ile karışık ligantlı 5-sülfosalisilat komplekslerinin sentezi ve x-ışınları kırınımı yöntemi ile tek kristal yapı analizi
The syntheses and single crystal structure analyses with x-ray single crystal diffraction method of mixed ligant 5-sulfosalicylic acid complexes with some transition metal
  1. Tez No: 322604
  2. Yazar: EDA ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada Mn (II), Cu(II), Zn(II), Ag(I) ve Cd(II) ile 5-sülfosaisilik asit asitin (H3ssal) karışık ligantlı sekiz kompleksi sentezlenmiştir. Komplekslerin yapıları, elementel analiz, kırmızıaltı spektroskopisi, X-ışınları tek kristal ve ısıl analiz çalışmaları ile aydınlatılmıştır. İkincil ligant olarak verici atomları azot olan imidazol (im), 1-metilimidazol (1-mim), 1,2-dimetilimidazol (2-dmim), 1,2-dimetilaminoetilamin (nnen) kullanılmıştır.Ssal ligantı, üç dişli köprü, iki dişli köprü ligantı olarak iki farklı şekilde, Hssal ligantı ise bir ve beş dişli köprü ligantı olarak metal iyonlarına koordine olmuştur. Ag(I), Zn(II) ve Cd(II) kompleksleri katı fazda ve oda sıcaklığında güçlü emisyon badları vermiştir.Yapılan ısıl analiz çalışmalarından ilk bozunma basamağının, çözücü molekülleri ve akua ligantlarının ısıalarak uzaklaşmasına, takip eden basamaklar ise ligantların kısmen veya tamamen bozunmasına karşılık geldiği anlaşılmıştır. Komplekslerdeki son bozunma ürünlerinin ise metal oksit bileşikleri olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, eight mixed ligant complexes of Ag(I), Cu(II), Zn(II), Mn(II) and Cd(II) transition metal ions with 5-sulfosalicylic acid (H3ssal) have been synthesized. The structural and spectroscopic properties of synthesized complexes were characterized by using elemental analyses, infrared, thermal analysis and single crystal X-ray diffraction techniques. As a secondary ligant, imidazole, 1-methylimidazole, 2-methylimidazole, 1,2-methylimidazole, 1,2-dimethylaminoethylamine ligants which have N donor atom has been chosen in the syntheses of the complexes.Ssal ligand coordinated to metal ions in different two coordination mode such as bidentate, tridentate bridged ligand and Hssal ligand coordinated to metal ions in different two coordination mode such as monodentate and pentadentate bridged ligand. Ag(I), Zn(II), Cd(II) complexes exhibit strong fluorescent emission bands in the solid state at room temperature.Decomposition stages of complexes were identified by thermal analysis studies. First decomposition stages related to lose solvent molecules and aqua ligants, following stages related to ligants are partially or completely disintegration. In the final decomposition products of complexes were identified as metal oxides.