Sulu çözeltilerde Fe+2 ve Fe+3 iyonlarının elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemical behaviors of Fe +2 and Fe +3 ions in aqueous solutions
- Tez No: 322606
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Fe2O3 ince filmlerinin görünür bölge spektrumunun büyük bir kısmını absorplama kapasitesi ve bant enerjisinin suyun fotoelektrolizinde kullanılabilecek seviyede olması, bu filmlerin fotoelektrokimyasal hücrelerde kullanımını arttırmıştır. Demirin elektrokimyasal özellikleri, Au elektrot üzerinde Fe2+ ve Fe3+ iyonlarının bulunduğu EDTA ihtiva eden ve etmeyen asidik (pH:5,0), nötral (pH:7,0) ve bazik (pH:9,0 ) ortamlarda dönüşümlü voltametri tekniğiyle incelendi. Fe2O3 ince filmleri, tek kristal forma sahip Au(111) substrat üzerinde, eşit konsantrasyonlarda EDTA ve demir iyonlarını bulunduran bazik (pH:12,0) çözeltide pozitif bir potansiyelde, potansiyel kontrollü elektroliz yöntemi ile büyütüldü. Hazırlanan Fe2O3 ince filmleri, STM (Taramalı Tünelleme Mikroskobu) ve XRD (X-ışınları Kırınımı) teknikleri ile karakterize edildi. STM ve XRD sonuçları, yüksek kristal özelliğe sahip Fe2O3 ince filmlerin (222) yöneliminde epitaksiyel olarak depozit edildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Fe2O3 thin films have attracted a great deal of interest due to the properties of these films such as a large portion of the spectrum of the visible region of the water absorption capacity and the band energy level, which is used in photo-electrolysis photoelectrochemical cells. The electrochemical properties of iron, Fe 2 + and Fe 3 + ions on the Au electrode containing EDTA and EDTA-free acid (pH:5,0), neutral (pH:7,0) and basic (pH:9,0) media were examined using cyclic voltammetry. Fe2O3 thin films are growth at a positive potential in a solution containing equal concentrations of EDTA and iron ions in alkaline (pH:12,0) on the single crystal form of Au (111) by potential-controlled electrolysis method. The prepared thin films of Fe2O3 were characterized by STM (Scanning Tunneling Microscope) and XRD (X-ray diffraction) techniques. STM and XRD results showed that Fe2O3 thin films with high crystallinity (222) orientation were being deposited as epitaxial.