Enerji Santrallerinde Yuvarlak Kutuplu Senkron Generatör ve Yardımcı Ekipmanlarının Belirlenmesi
Cylindrical Rotor Synchronous Generator and Auxiliary Equipments Selectıon For Power Plants
  1. Tez No: 322647
  2. Yazar: UMUT ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda dünyanın enerji ihtiyacı büyük bir hız ile artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılıyabilmek için kurulan enerji santrallerinin sayısı günden güne çoğalmaktadır. Orta ve büyük kapasiteli bu santrallerin büyük bir kısmında senkron generatörler pay sahibidir. Yuvarlak kutuplu senkron generatörler ise bu payın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Büyük güçlü yapıda olan bu makineler aynı zamanda şebekelerin önemli birer parçası olarak güç sistemlerindeki yerlerini almaktadırlar.Bu çalışma kapsamında temel olarak yuvarlak kutuplu senkron generatörün çalışma prensibi, tahrik makineleri ve güç sistemleriyle olan ilişkisi incelenerek, fosil yakıtlı bir enerji santrali için kullanılacak olan yuvarlak kutuplu bir senkron generatörün seçiminde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ortaya konulmuştur.Yuvarlak kutuplu senkron generatörün kararlı hal durumu incelenerek gerekli denklemler ortaya konulmuştur. Basit çevrim ve kombine çevrim bir enerji santralinde gaz ve buhar türbinlerine ait generatörlerin seçiminde dikkat edilecek hususlar incelenmiştir. Generatör ile şebeke arasındaki uyumu sağlayan yükseltici tip transformatör ve orta gerilim sistemlerinin dizaynında göz önünde bulundurulması gereken başlıca konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the world?s energy needs is increasing rapidly. Numbers of established power plants are rising day by day to satisfy this energy needs. Most of these large and medium capacity power plants are equipped with synchronous generators. Most of synchronous generators are designed as a cylindrical rotor type for these power plants. These large powered machines are important part of power systems and networks.This study aims to present basic operation principles of a cylindrical rotor synchronous generators, relation between prime movers and power systems, how to specify a synchronous generator for a fossil fuel power plant.Non-silent pole synchronous generator?s steady state conditions are considered and necessary equations are put forth. For simple and combined cycle power plants, gas and steam turbine generator selection is elaborated. For compliance between generator and power system , important items are mentioned for generator step-up transformer selection and medium voltage system design.