Enerji santrallerinde titreşim analizi ile kestirimci bakım
Predictive maintenance with vibration analysis in the power plants
- Tez No: 596490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KADİR MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Makinelerde aniden oluşan beklenmedik arızalar üretim planını aksattığı gibi büyük maddi kayıplara da neden olmaktadır. Bu sebeple makinelerde kestirimci bakım önemli yer tutmaktadır. Kestirimci bakım yöntemlerinden en önemlisi ve en kapsamlısı titreşim analizi ile kestirimci bakımdır. Bu yöntemde ana prensip, üretim esnasında yapılan ölçmelerle makinelerin performansını izleyerek, ne zaman bakıma gerek olacağına karar verip, kısa bir zaman üretime ara vererek daha önceden tespit edilen arızayı onarmaktır. Bu yöntemde arıza önceden belirlenip kısa bir sürede onarıldığından üretim aksamasına ve finansal kayıplara yol açmaz. Kestirimci bakım, kesintisiz üretimin önemli olduğu tesislerde önemli yer tutar. Özellikle enerji, çimento, demir-çelik ve kağıt sanayinde kullanılması, tesislerde üretim artmasına ve bunun sonucunda da büyük karlılıklara yol açar. Bu çalışmada, enerji santrallerinde kullanılan makinelerde titreşim analizi kullanılarak kestirimci bakım uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla makinelerde periyodik olarak titreşim ölçümleri yapılmış, elde edilen titreşim verileri frekans analizi ile değerlendirilerek arızalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sırasında mekanik gevşeklik, rulman arızaları, fan kanat geçiş frekansı, dişli geçiş frekansı, kaymalı yatak arızaları ve elektriksel rulman arızaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The occurance of sudden and unexpected defects in machinery not only hinders the production plan but also causes important pecuniary losses. For that reason, predictive maintenance takes an important part in machinery. The most important and comprehensive method for this is vibration analysis based on predictive maintenance. The main principle in his method is first to watch the performance of the machines with the measurements taken during the production, then to determine when the maintenance will be needed and to repair the defect determined before by having a short break in production. In this method, as the defect is determined beforehand and repaired in a short period, it doesn't cause any hindrance or financial losses during the production. Predictive maintenance has an important role in factories where the continuous production is vital. That it is used especially in, power, cement, steel and paper industries provides the increase in production and as a result of this great benefits. In this study, predictive maintenance is performed by using vibration analysis at machines hat are used in the power plants. For this purpose, periodical vibration measurements have been taken from machinery and these vibration data have been evaluated with the frequency analysis method and the failures have been tried to be determined. During the studies, mechanical looseness, bearing failure, fan blade pass frequency, gear pass frequency, journal bearing failure and electrical bearing fluting have been discovered.