Enerji santrallerinde çevrim veriminin iyileştirilmesi
Improvement of cycle efficiency in the energy stations
  1. Tez No: 357952
  2. Yazar: SAEİB FAROUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasında termal enerji santralindeki, buhar türbini kazan ve yoğuşturucu içeren buhar elektrik ünitesinin verimi incelenmiştir ve ekonomik bir işletmeyi gerçekleştirmek için verimin nasıl iyileştirileceği araştırılmıştır. Ayrıca dinamik programın optimizasyon çözüm yönetimi olarak kullanılmasıyla tasarruf açısından optimum değerlere ulaşılmıştır. Araştırmamn ilk bölümünde enerji istasyonlarının ve termal eneıji istasyonlarının sınıflandırılması ve bunların avantajları ve dezavantaj lan incelenmiştir. İkinci bölümde termal enerji istasyonlarının ve buhar çevrimlerinin termodinamik özellikleri ,çevrim veriminin iyileştirilmesi için gerekli metotlar verilmiştir. Üçüncü bölümde model termal santralin hesaplaması için sayısal sonuçlar, termal enerji istasyonunun veriminin iyileştirilmesi incelenmiştir. Son olarak, sonuç ve irdelemeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have discussed the efficiency of steam electric unite iincluding. Steam turbine ,boiler , condenser in thermal power plant and how to improve this efficiency in order to achieve ekonomic opereration.Inaddition by using Dynamic programming as a method of optimization solution ,from the point of saving we have reached to optimum valnes. In the first chapter of this research , classification of Energy Stations , Thermal Energy station, Advantages, dis advantages. In the second chapter .Thermodynamic specifications of thermal power stations, steam cyeles ,the methods of improving cycle efficiency ,are given . In the third chapter , calculations for model thermal station and numerical results, efficiency improvement of thermal power station have been discussed . Finally, the conclusions and proposals of this study are given.