Tekstil atık sularındaki boyar maddelerin modifiye killer ile adsorpsiyon yöntemi ile giderilmesi
Removal of dyes from textile waste water with modified clay by using adsorption method
  1. Tez No: 322665
  2. Yazar: ÖMER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KOCAOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tekstil boyar maddelerin kullanımı endüstride büyük önem taşımaktadır. Ancak tekstil sanayi atık sularında bulunan boyar maddeleri içeren çözeltilerin alıcı ortamlara deşarj edilmesi önemli çevre problemlerine yol açmaktadırBu çalışmanın ilk bölümünde bentonit ile muamele edilecek 4 farklı yüzey aktif madde sentezlenmiş ve oluşturulan bu yüzey aktif maddeler bentonit ile etkileştirilerek modifiye kil elde edilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde sirius blue ve indigo karmin boyaları 16-6-16, 14-6-14, 12-6-12, ve 8-6-8 gemini yüzey aktif maddelerle modifiye edilmiş bentonitin sorpsiyonu incelenmiştir. Sirius blue ve indigo karmin giderim verimi uzerine, sıcaklık (30, 40, 50 oC), başlangıç pH değeri (pH 1-9 arasında), başlangıç konsantrasyonu ( 25, 50, 75, 100, 150 ve 250 mg/L), karıştırma süresi (10, 20, 30, 45 ve 60 dk) ve adsorban miktarının (0,1, 0,2, 0,5 g / 50 mL) etkileri araştırılmıştır. Zamana bağlı olarak kinetik çalışma yapılarak sirius blue ve indigo karminin modifiye edilmiş bentonitle uzaklaştırılması da incelenmiştir. Sorpsiyon UV-vis spektrofotometre ile ölçülmüştür. Sirius blue ve indigo karmin için optimum koşullar belirlenmiştir.Sirius blue için en uygun modifiye bentonitin 12-6-12, indigo karmin için 12-6-12 ve 14-6-14 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of textile dyes has big importance in industry. But discharge of these dyes to the environment has caused important environmental problems.The first part of this study, 4 different surfactants were synthesized and they modified onto bentonite clay.The second part of the study, sorption of Sirius Blue and Indigo Carmin dyes onto bentonite which were modified with 16-6-16, 14-6-14, 12-6-12 ve 8-6-8 gemini surfactants was investigated. The influence of temperature (30, 40, 50 oC), initial pH values (between pH 1-9), initial concentration (25, 50, 75, 100, 150 and 250 mg/L), agitation time (10, 20, 30, 45 ve 60 dk) and adsorbant cencentration (0,1, 0,2, 0,5 g/ 50mL) were studied. Kinetic study, based on agitation time parameter for removal of Sirius Blue and Indigo Carmin dyes from solutions by modified bentonite, was also performed. The optimum conditions were determined for both dyes.In this study, it is observed that the best results were taken with modified bentonite 12-6-12 for Sirius blue and 12-6-12 and 14-6-14 for Indigo Carmin.