Atıksulardan boyar maddelerin adsorpsiyon yöntemi ile giderimi
Removal of dyes from waste-water by using adsorption method
- Tez No: 322664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KOCAOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüz spesifik kirleticilerinden biri de sentetik boyar maddelerdir. Boyar maddeler, tekstil sektöründe yaygın olarak kullanılmakta ve düşük miktarlarda bile kullanımı renkli atıksu oluşturmaktadır. Boyar maddelerin, çevre üzerindeki olumsuz etkilerini engellemek için alıcı ortamlara deşarj edilmeden önce atık sulardan giderilmesi gerekir. Boyar maddelerin giderilmesinde en yaygın kullanılan yöntem adsorpsiyon olup düşük maliyetli olmasından dolayı tercih edilmektedir. Oluşan atıksu yüksek konsantrasyonda yardımcı kimyasal madde ve biyolojik olarak ayrışamayan boya ve tuz içermektedir.Yapılan çalışmada; tekstil atık sularında yaygın olarak bulunan Malahit Yeşili (MY), Kongo Kırmızısı (KK) ve Sirius Blue (SRB) boyalarının bentonit ve sepiyolit killeri üzerine adsorpsiyonları incelenmiştir. Kullanılan boyar maddelerde; konsantrasyon, pH, adsorban miktarı, karıştırma süresi, kinetik ve sıcaklık gibi parametreler incelenmiş ve optimum koşullar saptanmıştır.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda MY boyar maddesi için bentonit ve sepiyolitin, KK boyar maddesi için sepiyolit ve SRB için bentonit kilinin daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the specific contaminants in modern-day is the synthetic dyes. Dyes are used commonly in textile industry and also using of even a few amount dyes constitute colourful wastewater. Dyes should remove from waste-waters before discharging to receiving environment for prevent their negative effect on environment. Adsorption is the most widely method for removing dyes and it is preferred owing to low cost. The waste-water contains high concentration auxiliary chemicals, dye and salt which are not biological decomposition.In this study; Malachite Green (MG), Congo Red (CR) and Sirius Blue (SRB) dyes that can be used very commonly in textile wastewater, adsorption on bentonite and sepiolite were analyzed. In this study, concentration, pH, amount of adsorbent, stirring time, kinetic and temperature parameters were investigated and optimum conditions were determined.According to the results, bentonite and sepiolite clays are more suitable for MG, sepiolite is for CR and bentonite is more suitable for SRB.