Poli (Sülfonik Difenil Anilin)'in ve poli (Etilen Glikol) ile diblok kopolimerinin yüzey özelliklerinin incelenmesi ve diblok kopolimerin organik/inorganik hibrit partiküllerinin hazırlanması
Investigation of surface properties of poly(Sulfonic Diphenyl Aniline) and its diblock copolymer with poly(Ethylene Glycole) and preparation of organic/inorganic hybrid particles of the diblock copolymer
- Tez No: 322669
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDANE KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Poli(sülfonik difenil anilin) (PSDA) ve onun poli(etilen glikol) (PEG) ile diblok kopolimeri olan poli(sülfonik difenil anilin)-blok-poli(etilen glikol) (PSDA-b-PEG) sentezlendiler ve karakterize edildiler. Bir poliamfolit olan suda çözünebilir PSDA, çözeltinin pH'sine göre pozitif ya da negatif yükler taşıyabildiği ve bu yüzden pH'ye duyarlı agregatlar oluşturabildiği için, PSDA'nın ve PSDA-b-PEG'in, çözeltilerindeki zeta potansiyeli ve hidrodinamik yarıçapı, pH, tuz cinsi ve konsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak ölçüldü ve onların SEM/STEM görüntüleri alındı. PSDA ve PSDA-b-PEG'in, pH>1 olan çözeltilerinde zeta potansiyel daima negatif bulundu. pH
Özet (Çeviri)
Poly(sulfonic diphenylaniline) (PSDA) and its diblock copolymer with poly(ethylene glycol), poly(sulfonic diphenylaniline)-block-poly(ethylene glycol) (PSDA-b-PEG) were synthesized and characterized. The zeta potential and hydrodynamic radius of PSDA and PSDA-b-PEG were measured and their SEM/STEM pictures were taken as a function of pH, salt type and concentration since PSDA which is a polyampholyte can bear positive or negative charges due to pH of the solution thus, they can form aggregates sensitive to pH and salt. The zeta potential of the PSDA and PSDA-b-PEG in solutions of pH>1 was found always negative. The hydrodynamic radius of the PSDA in the solutions of pH