Güncel çelik yapı sistemlerinin incelenmesi
Analysis of contemporary steel structures
- Tez No: 322670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. CANAN GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Geçmişten günümüze kadar olan süreçte barınma ihtiyacını karşılayan mekan tasarımlarında en önemli etken taşıyıcı sistemdir. Endüstri devrimiyle ortaya çıkan dökme demirin yapısal çeliğe dönüşümünün ardından çelik malzeme, taşıyıcı sistem malzemesi olarak uygulamalarda yaygın biçimde yer almıştır. Tasarımın en önemli girdilerinden birini oluşturan taşıyıcı sistem türlerinin teknolojik gelişimi ile günümüz yapı örnekleri inşa edilmeye başlanmıştır. Özgün mimari formlar ve forma en uygun taşıyıcı sistemin yaratıcı seçimi birbirinin tamamlayan iki temel öğedir.Bu tez kapsamında, yurt dışında kullanım tekniği açısından sayısız uygulama örneği bulunan çelik taşıyıcı sistemler hakkında detaylı bilgi verilmiş, özgün ve estetik tasarım ile oluşturulan çoğunluğu geniş açıklıklı yapı sistemlerinin yapısal nitelikleri ve taşıyıcı sistem kurguları incelenmiştir.Bu tezin Birinci Bölümünde çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiştir.İkinci Bölümde; çelik malzemenin üretimi ve geniş açıklıklı yapıların gelişim süreci incelenmiş ve bu yapıların fonksiyonları ile kent içerisindeki konumları değerlendirilmiştir.Üçüncü Bölümde; geniş açıklıklı yapıların taşıyıcı sistem elemanları ve türleri altı başlıkta ele alınmış, ayrıca dünyadaki bazı özel ve estetik uygulamalar incelenmiştir.Çalışmanın Dördüncü Bölümünde; farklı ülkelerde uygulanmış sekiz özel yapının sistem kurgusu, konsept aşamasından inşaat aşamasına varan süreçte ayrıntılı olarak, üç boyutlu modellemeler yapılarak incelenmiştir.Beşinci Bölümde; taşıyıcı sistem türlerinin 1930' lu yıllardan günümüze gelişim süreci örnek yapı karşılaştırmaları ile incelenmiştir.Altıncı Bölüm; çalışmada incelenen konulardan varılan sonuçları içermektir.
Özet (Çeviri)
From past to the present, the most important factor for the space design is the structural systems. Cast iron transformed to today?s structural steel as a result of industrial revolution. Structural steel is used as a structural material in the applications intensively. The development of technology together with the types of structural system are the most important inputs of design to build contemporary buildings. Original architectural forms and the most suitable structural system choice for the form are two basic components satisfying to each other.This thesis aims to investigate the types of steel structural systems, and then, to look over some original, aesthetic structural designs and their technologies from international mostly wide span applications about architectural form and structural efficiency.The First Chapter presents the purpose and scope of this study.Information about steel material production; development of wide span buildings and buildings function regarding the location in the city are presented in the Second Chapter.In the Third Chapter, information about the structural system elements of wide span buildings are given, structural types are classified in six sections and some special aesthetic building applications in the world are examined.The Fourth Chapter includes information and 3d computer drawings about eight special buildings built in different countries to enhance the comprehension, from design to construction.Fifth Chapter evaluates the structural system development since 1930.In the Sixth Chapter, results of this thesis are discussed and suggestions are proposed.