Soft union semigroups
Esnek birleşimsel yarıgruplar
  1. Tez No: 322718
  2. Yazar: ASLIHAN SEZGİN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Esnek küme teorisi, Molodtsov tarafından 1999 yılında belirsizlikleri modellemekiçin genel bir matematiksel model olarak sunulmuştur. Bu teori, bilgi sistemleri, karar vermeproblemleri, optimizasyon teorisi gibi belirsizlik içeren bir çok alana uygulandı. Bu tez çalısmasında, esnek küme teorisi esnek birleşimsel yarıgruplara uygulanarak, esnek birleşimsel yarıgruplar inşa edilip özellikleri çalışıldı. İlk olarak, esnek kümeler ile ilgili litaratür taraması ve temel bilgiler verildi. Daha sonra, esnek birleşimsel çarpım, esnek anti karakteristik fonksiyonlar ve yarıgrupların esnek birleşimsel idealleri tanımlandı ve birbirleriyle olan ilişkileri sunuldu. Ayrıca, bazı yarıgrup çeşitleri, esnek birleşimsel yarıgrupların idealleri kullanılarak karakterize edildi. Son olarak, esnek normal yarıgruplar tanımlanarak, esnek normallik ile ilgili bazı karakterizasyonlar verildi.
Özet (Çeviri)
Soft set theory was initiated by Molodtsov in 1999 as a completelygeneric mathematical tool for modeling uncertainties. This theory has been applied to many fields such asinformation systems, decision making problems, optimization theory, etc. In this study, applying soft set theory we construct soft union semigroups and study their properties. First, the literature and basic concepts regarding soft sets are given. Then, soft union product, soft anti characteristic function and soft union ideals of semigroups are introduced and the interrelations of them are presented. Moreover, certain kind of semigroups are characterized in terms of soft union ideals of semigroups. Finally, soft normal semigroups are defined and some characterizations of semigroups with soft normality are given.