Esnek matrisler
Soft matrices
  1. Tez No: 322723
  2. Yazar: SERDAR ENGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Klasik bir kümeden evrensel kümenin kuvvet kümesine tanımlanan bir fonksiyon olan esnek küme, bazı belirsizlikleri modelleme amacıyla Molodtsov tarafından 1999 yılında ortaya atıldı. Daha sonra, 2010 yılında Çağman ve arkadaşları bulanık bir kümeden evrensel kümenin bulanık kuvvet kümesine bir fonksiyon tanımlanarak elde edilen bulanık parametreli bulanık esnek küme kavramını ortaya attı ve bir karar verme problemine uyguladı. Bu çalışmada, esnek kümelerin genel bir hali olan bu kümelerin daha işlevsel hale gelmesi için, esnek kümeler karakteristik kümeler yoluyla inşa edildi. Daha sonra, matrislerin sağladığı avantajları kullanabilmek amacıyla, bu kümelerin matris temsilleri çalışıldı. Son olarak, bu çalışmanın devamı niteliğinde olabilecek konular üzerinde tartışmaya yer verildi.
Özet (Çeviri)
In order to model some uncertainties, in 1999, Molodtsov produced the concept of soft sets that is a function from a set to power set of universal set. Afterwards, in 2010, Çağman et al. defined the concept of fuzzy parameterized fuzzy soft sets which is a function from a fuzzy set to fuzzy power set of universal set. In this thesis, the soft sets are constructed by characteristic sets in order fuzzy parameterized fuzzy soft sets to be more functional. And then, in order to use the advantages of matrices, their matrix representations are studied. Finallly, the future of this topic are discussed.