Farklı tip kültivatör uç demirlerinin malzeme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the material properties of the different cultivator shares
  1. Tez No: 322732
  2. Yazar: UMUT GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Tokat çevresindeki Amasya ve Çorum illerindeki kültivatör imalatçılarının ürettikleri kazayağı ve dar uç demirlerinin kimyasal analiz, çekme testi, sertlik deneyi ve mikroskobik doku analizleri değerlendirilmiştir. Mikroskobik doku analizleri kültivatör uç demirlerinde hem parlatılmış yüzey hem de dağlanmış yüzey için yapılmıştır. Malzeme test sonuçları, ilgili Türk standartları verileriyle karşılaştırılmıştır. Denemelerde, kültivatör uç demirleri, kazayağı ve dar uç demirleri için 4 farklı A, B, C ve D firmalarından tesadüfi olarak seçilmiş, dar uç demirleri için A-1,B-1, C-1 ve D-1 şeklinde, kazayağı uç demirleri içinse A-2, B-2, C-2 ve D-2 şeklinde sınıflama yapılmıştır. Kimyasal analiz sonuçlarına göre A, B, C ve D kültivatör dar uç demirleri sırasıyla SAE 5140, C35, SAE 5140 ve SAE 1050 ıslah çeliği tipinde belirlenirken A, B, C ve D kazayağı uç demirleri ise sırasıyla SAE 1030, C60, C30 ıslah çeliği ile C10 sementasyon çeliği olarak belirlenmiştir. Kimyasal analiz sonuçlarına göre genelde kültivatör uç demirleri orta karbonlu çelik grubuna girmektedir. Tüm kültivatör uç demirleri sertlik değerlerine göre kültivatörler için verilen Rockwell sertlik değeri genel olarak standartlarda verilen 49 HRC değerinin altında bulunarak uygun sonuç vermemiştir. En yüksek sertlik değeri A-1 ve C-1 dar uç demirleri için aynı 39,1 HRC değeriyle bulunurken, en düşük sertlik değeri 72,88 HRB değeriyle D-2 kazayağı uç demirinde bulunmuştur. Çekme testi sonuçlarına göre kültivatör uç demirleri çalışılan ıslah çeliği ve sementasyon çeliği malzemelerinin ilgili tablolarında verilen değerlere uygun sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the material tests (chemical analysis, pulling test, hardness test and spectral analysis) of the different cultivar especially duckfoot share and narrow share (cultivar point, reversible) produced in Tokat arround provinces ( Amasya and Çorum) were evaluated. Spectral analysis (microanalysis) for cultivator shares were made both polished surface and deep etched surface. The material test results were compared with related Turkish Standards values. In the experiment, the cultivator shares were choosen by random sampling from A,B, C and D cultivator producers according to duckfoot and narrow shares. The duckfoot shares were classified as A-1, B-1, C-1 and D-1; while narrow shares were classified as A-2, B-2, C-2 and D-2 for cultivator shares, respectively. According to the chemical analysis values of cultivator shares were classified as SAE 5140, C35, SAE 5140 and SAE 1050 for A, B, C and D narrow cultivator shares, while SAE 1030, C60, C30 tempered stell types and C10 carburizing steel types for A, B, C and D duckfoot cultivator shares, respectively. According to the spectral analysis, generally the cultivator shares have included the medium-carbon steels. According to the results of hardness values for all the cultivator shares were not suitable for related cultivator standards and Rockwell hardness values (HRC) generally lower than the recommend 49 HRC values in the standards. The highest hardness test result were similarly found as 39.1 HRC in A-1 and C-1 narrow shares, while the lowest hardness test result as 72.88 HRB in D-2 duckfoot share. According to the pulling test values of the cultivator shares were suitable to the related reference tables of studied for tempered steel and carburizing steel types.