Amasya-Tokat karayolu çevresinde doğal olarak yetişen kuşburnunda (Rosa spp) mesafeye bağlı olarak ağır metal kirliliğinin belirlenmesi
Determination of heavy metals in rose hip (Rosa spp) depending on distance, wild growing around the highway of Amasya-Tokat
  1. Tez No: 322745
  2. Yazar: ERGİN ÇİLALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Amasya-Tokat karayolunun 15 ile 21'nci km'leri arasında doğal olarak yetişen kuşburnu bitkilerindeki ağır metal birikimini belirlemek amacı ile 2010 yılında yürütülmüştür. Çalışmada; karayoluna 0, 25, 50, 100, 200, 500, 1000 m mesafelerde yetişen kuşburnu bitkilerinin yaprak, meyve ve bitki taç izdüşümündeki toprak örnekleri alınmıştır. Toplanan örnekler yaş yakma yöntemine göre ekstrakte edilerek; kadmiyum, kobalt, krom, bakır, demir, mangan, nikel, kurşun ve çinko ağır metalleri ICP (Perkinelmer Inc. Optima 2100 DV) cihazında okunmuştur.Çalışma sonucunda kuşburnunun mesafelere paralel olarak ortam kirlenmesinden etkilenmediği sonucuna varılmıştır.2012, 45 sayfaAnahtar Kelimeler : Kirlenme, egzoz gazı, Rosa spp., karayolu, mesafe
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the effects of different distances (0, 25, 50, 100, 200, 500, 1000 m) from highway on contamination of heavy metals (kadmium, cobalt, crom, cupper, iron, manganese, nickel, lead and zinc) on rosehip leaves and fruits wild grown around the highway of Amasya-Tokat. Study was carried out in 2010. Collected samples were extracted as wet combustion and analysed in ICP (Perkinelmer Inc. Optima 2100 DV) device. As a result, distances did not affected the heavy metal contamination on rose hip leaf and fruits.2012, 45 pagesKeywords : Pollution, contamination, soil, Rosa, distance, highway