Bazı soya (Glycine max Merr.) genotiplerinin Tokat-Kazova şartlarında performanslarının belirlenmesi
Performances of soybean (Glycine max Merr.) genotype in Tokat ecological conditions
- Tez No: 562205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Tokat-Kazova koşullarında bazı soya genotiplerinin performanslarını belirlemek amacıyla 2017 yılında yürütülmüştür. Aynı zamanda bölgede soya fasulyesi üretiminin yapılabilirliği belirlenerek gelecekte yağlı tohum açığının azaltılmasına katkı sağlayabilecek verilerin oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışmada 7 ileri hat (TRE-S07-03-531210T, TRE-S07-03-542120T, TRE-SO7-05-111110T, TRE-S07-07-622110T, TRE-S07-08-421210T, TRE-S07-08-633210T ve TRE-S08-03-111110T) ve 10 çeşit (Traksoy, Yeşilsoy, Nazlıcan, Adasoy, Cinsoy, Çetinbey, Atakişi, Arısoy, Umut-2002 ve Mersoy) toplamda 17 soya fasulyesi genotipi kullanılmıştır. Çalışma, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada fenolojik (çıkış süresi, ilk çiçeklenme ve fizyolojik olgunlaşma gün sayısı) ve morfolojik özellikler (bitki boyu, bitki başına yan dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitki başına bakla sayısı, bakladaki tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, tohum verimi, yağ oranı, yağ verimi, protein oranı ve protein verimi) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the performance of some soybean genotypes in Tokat-Kazova conditions in 2017. At the same time, it is aimed to determine the possibility of soybean production in the region and to create data that may contribute to the reduction of oilseed gap in the future. In the study, 7 advanced lines (TRE-S07-03-531210T, TRE-S07-03-542120T, TRE-SO7-05-111110T, TRE-S07-07-622110T, TRE-S07-08-421210T, TRE-S07-08 -633210T and TRE-S08-03-111110T) and 10 varieties (Traksoy, Yeşilsoy, Nazlıcan, Adasoy, Cinsoy, Çetinbey, Atakişi, Arısoy, Umut-2002 and Mersoy) total 17 soybean genotypes were used. Experiments were conducted in randomized blocks experimental design with three replications. Phenological (emergence time, first flowering and physiological ripening days) and morphological characteristics (plant height, number of side branches per plant, height of first pods, number of pods per plant, number of pods per plant, thousand seed weight, seed yield, oil ratio, fat yield, protein ratio and protein yield) were investigated.