Sideritis libanotica linearis subsp. linearis bitkisinden sekonder metabolitlerin izolasyonu, yapı tayini, antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Isolation, chracterization and antioxidant activity of seconder metabolites of sideritis libanotica linearis subsp. linearis
- Tez No: 322778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada; Sideritis libanotica linearis subsp. linearis bitkisinin sekonder metabolitleri kromatografik yöntemlerle (kolon kromatografisi, PTLC) izole edildi ve spektroskopik metotlarla yapıları belirlendi. Ayrıca izole edilen moleküllerin antioksidan aktiviteleri incelendi. Bitkinin toprak üstü kısmı suda kaynatıldı ve süzüldü ve süzülen kısım etil asetat ile ekstraksiyon yapıldı. Etil asetat ekstraktı kolon kromatagrafisi ve preperatif ince tabaka kromatografisi işlemlerine tabi tutuldu ve iki flavon glikozit bir flavon aglikon ve bir diterpen (sideroksol) olmak üzere toplam dört bileşik izole edildi. İzole edilen bileşiklerin yapıları 1-D NMR (1H-NMR, 13C-NMR, DEPT45, DEPT90, DEPT135, APT), 2-D NMR (HETCOR, HMBC, COSY) teknikleri ile belirlendi. Antioksidan çalışmaları sonucunda flavonların yüksek antioksidan aktivite gösterdikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, secondary metabolites were isolated by chrmatographic methods (column chromatography, PTLC) and identified by spectroscopic methods. Antioxidants activity tests were carried out of isolated compounds. The aerial parts of the plant were boiled in the water and filtered, extracted wiht ethyl acetate and concentrated which was subjected to the column chromatography and preparative thin layer chromatography to isolate two flavones glycosides, a flavone aglikone and a diterpene (sideroxol). The structures of isolated compounds were identified by 1-D NMR (1H-NMR, 13C-NMR, DEPT45, DEPT90, DEPT135, APT), and 2-D NMR (HETCOR, HMBC, COSY) techniques. The antioxidant studies showed that the flavones exhibited the high antioxidant activities.