Geyik Dağı (Gündoğmuş/Antalya)'nın endemik Sideritis spp. taksonlarının uçucu bileşenlerinin ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of volatile components and antioxidant properties of endemic Sideritis spp. taxa of Geyik Mountain (Gündoğmuş/Antalya
- Tez No: 921186
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN FAKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Geyik Dağı (Gündoğmuş/Antalya)'nda doğal yayılış gösteren Sideritis libanotica subsp. linearis (Benth.) Bornm., Sideritis libanotica subsp. libanotica ve Sideritis phrygia Bornm. taksonlarının uçucu bileşenleri ve antioksidan özellikleri belirlenemiştir. Çalışmada S. libanotica subsp. linearis 56, S. libanotica subsp. libanotica 47 ve S. phrygia 72 uçucu bileşen tespit edilmiştir. S. libanotica subsp. linearis'de; trans-Caryophyllene (%19.33), Bicyclogermacrene (%9.79), Limonene (%9.72), beta-Pinene (%8.40), alpha-Pinene (%7.88), S. libanotica subsp. libanotica'da; alpha-Pinene (%25.81), beta-Phellandrene (%19.73), beta-Myrcene (%11.45), beta-Pinene (%8.43), Bicydoermacrene (%6.18) ve S. phrygia'da; trans-Carophyllene (%222.80), beta-Myrcene (%10.53), alpa-Piene (%9.16), Limonene (%8.06) ve beta-Piene (%6.62) ana bileşenler olarak belirlenmiştir. Varyans analiz analizi sonucunda DPPH ve Cuprac antioksidan kapasiteleri CV değeri kabul edilebilir aralıkta çıkmıştır. Aynı zamanda her iki antioksidan süpürme kapasitesi de istatistiksel olarak %1önem düzeyinde çıkmıştır. S. libanotica subsp. linearis populasyonu en yüksek DDPH antioksidan kapasitesine sahip iken S. libanotica subsp. libanotica ve S. phrygia popülasyonları aynı grupta yer almışlardır. S. phrygia popülasyonu en yüksek Cuprac antioksidan kapasitesine sahip iken S. libanotica subsp. linearis ve S. libanotica subsp. libanotica popülasyonları aynı grupta yer almışlardır. Toplam fenolik madde miktarı genotipler arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz çıkmıştır ve bütün genotipler aynı grupta yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, the volatile compounds and antioxidant properties of Sideritis libanotica subsp. linearis (Benth.) Bornm., Sideritis libanotica subsp. libanotica and Sideritis phrygia Bornm. taxa naturally distributed in Geyik Mountain (Gündoğmuş/Antalya) were determined. In the study, 56 volatile compounds were detected in S. libanotica subsp. linearis, 47 S. libanotica subsp. libanotica and 72 S. phrygia. Main components in S. libanotica subsp. linearis; trans-Caryophyllene (19.33%), Bicyclogermacrene (9.79%), Limonene (9.72%), beta-Pinene (8.40%), alpha-Pinene (7.88%), in S. libanotica subsp. libanotica; alpha-Pinene (25.81%), beta-Phellandrene (19.73%), beta-Myrcene (11.45%), beta-Pinene (8.43%), Bicydoermacrene (6.18%) and in S. phrygia; trans-Carophyllene (222.80%), beta-Myrcene (10.53%), alpa-Piene (9.16%), Limonene (8.06%) and beta-Piene (6.62%) were determined. As a result of variance analysis, the CV value of DPPH and Cuprac antioxidant capacities were within the acceptable range. At the same time, both antioxidant scavenging capacities were found to be statistically significant at 1% level. While S. libanotica subsp. linearis population had the highest DDPH antioxidant capacity, S. libanotica subsp. libanotica and S. phrygia populations were in the same group. While S. phrygia population had the highest Cuprac antioxidant capacity, S. libanotica subsp. linearis and S. libanotica subsp. libanotica populations were in the same group. The difference between the genotypes in the amount of total phenolic substance was statistically insignificant and all genotypes were in the same group.