Bazı Sideritis taksonlarında antioksidan potansiyel ve uçucu bileşen profillerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant potential and volatile compound profiles in some Sideritis taxa
- Tez No: 958854
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada, Denizli ve Antalya'nın yüksek kesimlerinde doğal olarak yayılış gösteren bazı endemik Sideritis taksonlarında toplam fenolik madde miktarı (TPC), toplam flavanoid madde miktarı (TFC),antioksidan kapasite ve uçucu bileşenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Sideritis galatica Bornm. (SG), Sideritis pisidica Boiss. & Heldr. apud Bentham (SP), Sideritis libanotica Labill. subsp. linearis (Bentham) Bornm. (SL) ve Sideritis stricta Boiss. & Heldr. (SS) türlerinin çay olarak tüketilen toprak üstü çiçekli kısımları %80'lik metanolde ekstrakte edilmiştir. TPC en yüksek (30.41 mg GAE/g) Sideritis galatica'da, TFC (25.89 mg KE/g) ve antioksidan kapasite (0.54 mg/mL) ise Sideritis stricta'da en yüksek saptanmıştır. GC-MS (Headspace) ile belirlenen uçucu bileşenleri bakımından SG'de -pinene, SP'de -myrcene, SL'de -pinene ve SS'de -pinene major bileşen olarak belirlenmiştir. İncelenen dört Sideritis taksonunun her birinin farklı biyolojik özellikler sergilediği belirlenmiştir. Uçucu bileşenlerinde ise her takson kendine özgü dominant bileşenleriyle farklılık göstermiştir. Bu bulgular, ilgili Sideritistaksonlarının farmakolojik ve aromatik açıdan potansiyel kullanım alanlarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TFC), antioxidant capacity, and volatile components were determined in some endemic Sideritis taxa naturally distributed in the highlands of Denizli and Antalya (Turkey). The aerial flowering parts of Sideritis galaticaBornm. (SG), Sideritis pisidicaBoiss.& Heldr. apud Bentham (SP), Sideritis libanotica Labill. subsp. linearis (Bentham) Bornm. (SL), and Sideritis stricta Boiss.& Heldr. (SS), which are commonly consumed as herbal tea, were extracted using 80% methanol. The highest TPC (30.41 mg GAE/g) was found in Sideritis galatica, while the highest TFC (25.89 mg QE/g) and antioxidant capacity (0.54 mg/mL) were observed in Sideritis stricta. Regarding volatile components determined by GC-MS (Headspace), -pinene was dominant in SG, -myrcene in SP, -pinene in SL, and -pinene in SS. Each of the four Sideritis taxa examined displayed distinct biological properties. Furthermore, each taxon showed unique profiles in terms of dominant volatile compounds. These findings shed light on the potential pharmacological and aromatic uses of the studied Sideritis taxa.