Reel ve dual uzaylarda açı kavramı
The concept of angle in real and dual spaces
- Tez No: 322807
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci Bölümde; Afin çatı, uzaklık, Öklid çatısı, Öklid metrigi ve Öklid açısı hakkında temelkavramlar verilmistir.İkinci Bölümde; Minkowski 3-uzayındaki spacelike, timelike, lightlike düzlemleri ile budüzlemlerdeki açı kavramı ve bunlarla ilgili örnekler verilmistir.Üçüncü Bölümde; Dual geometri ile ilgili temel kavramlar verilmistir. Bu geometride temel rolüoynayan E. Study dönüsümü ifade ve ispat edilmis ve bu dönüsüm ile ilgili elemanter örneklerverilmistir.Dördüncü Bölümde; Dual Lorentizyen uzay ve bu uzayın temel kavramları tanımlanmıstır. Reellorentziyen uzayın yönlü timelike, spacelike ve lightlike dogruları için Study dönüsümleri ifadeve ispat edilmistir. Bu dönüsümlerin Lorentziyen geometrik yorumları sekillerle açıklanmıs veelemanter örnekler verilmistir. Study dönüsümlerine ilave olarak dual lorentziyen açılarınlorentziyen geometrik yorumları ile elemanter örnekler verilmistir.
Özet (Çeviri)
This Thesis consists of four chapters.In the first chapter Affine Frame, Distance, Euclidean Frame, Euclidean Angles are presented.In the second chapter Spacelike, Timelike, Lightlike Planes in Minkowski 3-Space,The Concept of Angle related this planes and examples are given.In the third chapter basic concepts of Dual Geometry is given. E. Study mapping is stated and proved in this geomety and fundamental examples are presented.In the fourth chapter Dual Lorentzien Space and fundamental concepts of this space are defined. E. Study mappings for oriented timelike, spacelike and lighlike line of Real Lorentzien Spaces are stated and proved. Geometric interpretation of this mappings is illustrated with figures and elemanter examples are given. As an addition to E. Study mappings, Lorentzien geometric interpretation of Dual Lorentzien Angles presented with fundamental examples.