Bilgisayar destekli bilimkurgu sinemasında kent mekanı: Gotham city örneği
Urban space in computer aided science fiction cinema: Gotham city case study
- Tez No: 322841
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sahne ve Görüntü Sanatları, Computer Engineering and Computer Science and Control, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar destekli bilimkurgu sinemasında kent mekanı ve kent yaşamı olguları, teknolojik gelişmelerin mekanın biçimlenişine etkisi bağlamında araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle konuyu ilgilendiren bilimkurgu türüne ait bazı kavramlar açıklanmıştır. Ardından bilimkurgu sinemasında yapım tasarımı süreçlerinin teknolojik gelişmelere bağlı değişimi, kent mekanı tasarımına etkileri bağlamında detaylı bir literatür araştırması ile aktarılmış, seçilen bilimkurgu sineması örnekleri üzerinden kronolojik inceleme ile anlatılmıştır.Araştırmanın devamında, oldukça uzun bir sürece yayılarak, çeşitli dönemlerde, farklı yönetmenler, illüstratörler ve tasarımcılar tarafından, döneminin teknolojilerini yansıtarak tasvir edilmiş geniş bir araştırma alanı sağlayan, Batman ? Gotham City örneği kentsel mekan özellikleri bağlamında makro ve mikro ölçekte detaylı şekilde incelenmiştir. Araştırmanın devamında, incelenen örnekten de yola çıkılarak, sinemada yapım tasarımı teknolojilerinin, gelecek öngörüleri bağlamında kent mekanının ve yaşamının biçimlenişine etkisi yorumlanmış, bilimkurgu sinemasının mimarlık ve kent planlama disiplinleri ile kurduğu karşılıklı etkileşime vurgu yapılmış ve geleceğe yönelik öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates, the urban form, urban space and urban life style concepts in science fiction cinema, in the context of technological developments effect on formation of cinematic space. Some main concepts about science fiction genre, are defined at the beginning of the study. Then a broad literature research has been made about the technological developments in production design and its effects on creating the urban environment of science fiction cinema. This literature research has been supported by a chronological case study on different science fiction cinema examples.The study continues with the main example?s ?Batman?s Gotham City? investigation. In this context, urban space representation of Gotham City in the comic books, cinema and computer games are analysed both in macro and micro scale. According to the case of study the research continues with effects of production technologies development on the releation of architecture and urban space on science fiction genre, and has predictions about future fiction and real-life cities.