Haliç ıslah çalışmalarının su kalitesine etkisi
Goldenhorn remediation studies effects on water quality
  1. Tez No: 322850
  2. Yazar: TÜRKER EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, ıslah öncesi ve ıslah sonrası Haliç'te yapılan su kalitesi ölçümleri bir araya getirilmiş, ayrıca temizleme teknikleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, çevresel bir ortamın kirlenme-temizleme sürecini ve bu sürecin maliyetleri incelenmiştir. Islah öncesi ve ıslah sonrası kirlilik değerleri karşılaştırılarak sürecin daha doğru anlaşılması amaçlanmıştır. Islah sonrası Haliç'te Adalar ve yukarısında Ç.O. konsantrasyonu 4 mg/l, Valide Sultan Köprüsü'nde ise 6 mg/l'ye kadar çıkmıştır. Böylece ıslah çalışması ile kirlenme oldukça azalmış, su kalitesi yükselmiş, biyolojik çeşitlilik artmış, görüntü kirliliği ortadan kaldırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda Haliçte su akıntısının sağlanması, Ç.O. konsantrasyonunun düşmesini engellemek amacıyla çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca Alibey ve Kağıthane Derelerinden yağışlı havalarda önemli oranda gelen teressubatın ve atıkların Haliç'e inmesini önlemek için teressubat tutucu ve taşkın bendlerinin yapılması araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, water quality measurements in Haliç before and after remediation are gathered also dwelled on treatment system. The pollution and treatment process of environmental media and cost of these processes are also interwieved. Pollution level before and after remediation are aimed to understand process by comparing. Dissolved oxygen concentration after remediation is increased to 4mg/l in Haliç, Islands and up in the islands, increased to 6 mg/l in Valide Sultan Bridge. In this way pollution had been fairly decreased, water quality and biological diversity had been increased and visual pollution had been removed. As a result of this study different suggestion had been made for the preventing of dissolved oxygen decrease and providing water current to Haliç. Also precipitation trap and detention dam making should be investigated for preventing of waste and precipitation in considerable amount comes from Alibey and Kağıthane valley in rainy days.