Al2O3:C(TLD-500)'ün lüminesans şiddetinin sıcaklık ve doza bağlı değişiminin incelenmesi
Investigation of temperature and dose-dependendent changes in intensity luminescence Al2O3:C(TLD-500)
- Tez No: 322900
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Optik uyarmalı lüminesans (OSL), iyonlaştırıcı radyasyonla ışınlanmış yalıtkan veya yarıiletken bir materyalin optik olarak uyarılması sonucu lüminesans yayması olayıdır. OSL sinyalinin şiddeti, materyal tarafından soğurulan radyasyon dozuna bağlıdır ve bu radyasyon dozimetri sisteminin temelini oluşturur. Optik Uyarmalı Lüminesans bozunma eğrilerinin analizi basit tanımlamalarla açıklanamaz ve sıcaklık etkisi OSL bozunma şiddetini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.Al2O3:C, dozimetri uygulamalarında, kullanımı gittikçe yaygınlaşan materyaller arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Al2O3:C `in Optik Uyarmalı Lüminesans bozunma eğrileri farklı sıcaklık (oda sıcaklığı-300 0C aralığında) ve farklı dozlarda (2, 4, 6, 8 Gy) deneysel olarak elde edilmiş ve bozunma sabitleri sıcaklık ve dozun bir fonksiyonu olarak incelenmiştir. Sonuçlar karşılaştırılarak yorumlanmıştır.Anahtar Kelimeler : OSL,TL, Lüminesans, Al2O3:C , Sıcaklığa bağlılık, Doz
Özet (Çeviri)
Optically Stimulated Luminescence (OSL) is the luminescence emitted from an irradiated insulator or semiconducter during exposure to visible light. The OSL l intensity is a function of THA radiation dose absorbed by the sample and thus can be used as the basis of a radiation dosimetry system. Analysis of Optically Stimulated Luminescence (OSL) decay curve cannot be easily explained and the temperature effects are an important factor which affects the OSL decay curve shape.The use of Al2O3: C material has become an important tool as dosimetry applications. In this study, temperature and dose dependence of OSL decay curve from Al2O3:C are experimentally examined, and described the behaviour of OSL as a function of temperature (from room temperature to 300 0C) and dose (2, 4, 6 and 8 Gy). OSL emission spectra from Al2O3:C have been measured and the decay constants were obtained. The results were compared and interpreted.Key Words : OSL,TL, Luminescence, Al2O3:C , Temperature dependence, Dose