Frezeleme işleminde eş yönlü ve ters yönlü talaş kaldırmanın CVD/PVD kaplanmış sert metal uçların ömrüne etkisi
Effect of up-milling and down-milling on tool life of CVD/PVD coated inserts
- Tez No: 322903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada; klasik tezgâhlardan gelen zıt yönlü frezeleme ile modern bir kesme şekli olan eş yönlü frezeleme arasındaki takım ömrü farkı aşınma miktarları ölçülmek suretiyle sayısal ve güvenilir değerlerle ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla bir CNC tezgâhta eş yönlü ve zıt yönlü frezeleme işlemleri değişik kesme hızı ve ilerlemelerde gerçekleştirilmiş, takım aşınması optik ve takımcı mikroskobunda incelenmiştir. Deneylerde paslanmaz çelik ve ISCAR firmasınca üretilmiş H490 ANKX 120508PNTR - IC 830 kodlu kesici uç çifti kullanılmıştır. Deney tasarımı (design of experiments-DOE) yapılarak test sonuçları üç boyutlu grafiklerde (surface response) elde edilmiştir. Yapılan testler, beklendiği gibi eş yönlü frezelemenin zıt yönlü frezelemeye göre % 12,52 daha uzun ömür verdiğini, slot tipi frezelemenin zıt yönlüye göre % 12,92 daha uzun ömür verdiğini göstermiştir. En uzun takım ömrünün eş yönlüye çok yakın olmakla birlikte slot tipi frezeleme ile sağlandığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler :E? yönlü frezeleme, zıt yönlü frezeleme, takım ömrü, CVD / PVD, sert metal.
Özet (Çeviri)
In this study, the tool life for up milling which has been widely used on conventional milling machine tools and down milling which is being used recently on CNC machine tools has been investigated. It is known that down milling technique increases the tool life due to having less chip length and rigid cutting conditions. It is aimed that change in the tool life to be defined as reliable numerical values using a cutting tool and work piece pair. Stainless steel blocks and H490 ANKX 120508PNTR - IC 830 inserts produced by ISCAR were used and up-milling and down-milling operations were applied on a CNC machine tool, with various cutting speeds and feed rates. After applying a certain cutting distance, the insert was removed from tool holder and examined using optical and tool-makers-microscope. Design of experiment - DOE procedure was prepared and surface responses for tool life were obtained. Results showed that, 12.52 % increase on the tool life for down milling compare with the up milling, whereas 12.92 % increase for slot milling were observed. As well as slot milling and down milling has given almost same tool life, the longest tool life was achieved by slot milling.Keywords : Down-milling, up-milling, tool life, CVD/PVD, coated inserts, carbide tools.