Frezeleme işleminde eş yönlü ve zıt yönlü talaş kaldırmanın pvd kaplanmış sert metal uçlardaki aşınma türlerine etkisinin incelenmesi
Investigation on type of wear on pvd coated inserts used on up and down milling
- Tez No: 431110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, günümüzde yaygın olan talaşlı şekillendirme yöntemlerinden frezeleme işleminde, CNC takım tezgâhı kullanılarak eş yönlü ve zıt yönlü talaş kaldırmada kullanılan kesici uçların aşınma türleri incelenmiştir. Kesici takım aşınması, takım ömrünü, kesme kuvvetlerini ve en önemlisi yüzey pürüzlülüğünü etkilemektedir. Farklı kesme parametreleri kullanılarak yapılan kesme işlemleri sonucunda kesici uçlarda oluşan aşınma türleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve optik mikroskobu yardımı ile tespit edilmeye çalışılmıştır. İş parçası olarak AISI 304 paslanmaz çelik ve kesici takım olarak da ISCAR firmasınca üretilmiş PVD kaplamalı H490 ANKX 120508 PNTR - IC830 uçlar kullanılmıştır. Eş yönlü, zıt yünlü ve slot frezeleme işlemleri 30, 55 ve 80 m/dk kesme hızlarında ve 0,05, 0,08 ve 0.11 mm/dev ilerleme oranlarında yapılmıştır. Her deney için yeni bir kesici ağız kullanılarak toplam 42 deneyin sonunda en çok görünen aşınma tipleri gruplanmıştır. Yapılan incelemelerde %83 gibi büyük bir oranla yan yüzey aşınması tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wear propagation on up milling and down milling which has been used for CNC machine tools was studied. Tool wear affects the tools life, cutting forces and especially the surface roughness. Cutting tools wears under different cutting parameters were investigated by Scanning electron microscope (SEM) and optical microscope. The AISI 304 stainless steel work pieces and H490 ANKX 120508 PNTR - IC830 with PVD coated inserts made by ISCAR were used to explore the type of the tools wear. Up milling, down milling and slot milling tests were carried out using cutting speeds of 55, 30 and 80 m/min with the feed rates of 0.05, 0.08 and 0.11 mm/rev. The cutting inserts (after 42 experiments) were examined by scanning electron microscope (SEM) and optical microscope. The results showed that mostly flank wear has been seen by 83% for all type of the milling.