Titanyum ve inconel 718 malzemelerinin frezelenmesinde takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğünün araştırılması
Research of tool wear and surface roughness in milling of inconel 718 and titanium materials
- Tez No: 203004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Talaslı imalat, üretim teknolojisinde çok sık kullanılan bir yöntem olup, imalat sırasında neredeyse tüm mekanik parçalara uygulanmaktadır. Söz konusu imalat yönteminde dikkat edilmesi gereken en önemli etken, üretimin en düsük maliyet ile istenilen kalite de ve standartlara uygun olarak gerçeklestirilmesidir. Kesici takım ile is parçası arasındaki iliskinin, talas kaldırma parametreleri dikkate alınarak degerlendirilmesi gereklidir. Bu parametrelerin, talas kaldırma sırasında is parçası yüzeyine ve takım asınması üzerine etkilerinin belirlenmesi, üretim maliyeti ve kalitesi yönünden zorunludur. Bu çalısmada, kesme parametrelerinin kuru kesme kosulunda ve es yönlü isleme teknigiyle, yüzey pürüzlülügü ve takım asınması üzerindeki etkileri deneysel olarak arastırılmıstır. Arastırma sürecinde gerçeklestirilen deneysel çalısmalarda, kesici takım olarak; 3 mikron kalınlıgında TiAlN kaplı, iki farklı geometriye sahip yekpare karbür parmak frezeler ve is parçası olarak; ısıl dirençli alasımlar olan Inconel 718 ve Titanyum malzemeleri kullanılmıstır. Gerçeklestirilen deneyler sonucunda ölçülen yüzey pürüzlülügü ve takım asınması verilerinin istatistiksel analizleri gerçeklestirilmistir. Yüzey pürüzlülügü ve takım asınması hakkında çıkarılabilecek sonuçlar çalısmada kullanılan malzemelerin özellikleri, kesme parametreleri ve kesme isleminde kullanılan takımların geometrik özellikleri dikkate alınarak açıklanmıstır. Her iki malzeme ve takımla gerçeklestirilen deneyler sonucunda kesme parametreleri; kesme hızı, ilerleme ve kesme derinliginin küçük degerlerinde, düsük yüzey pürüzlülük degerleri elde edilmistir. Gerçeklestirilen deneylerde takım bozukluk durumlarının incelenmesi sonucunda, en fazla kesici takım asınmasının köse radyüsü sıfır olan takımda ortaya çıktıgı gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
Metal cutting is a widely used method in manufacturing technologies and it is mostly applied to all mechanic items. The most important point about the mentioned machining method is to verity the production with the desired quality and appropriate standards by obtaining lowest costs. The relationship between cutting tool and work piece should be viewed with aspect of metal cutting operation parameters. It is essential to specify the effects of these parameters on the surface of the work piece and wear of the cutting tool during the metal removing for the stiuation of quality and cost of the production. In this thesis, the effects of cutting parameters on roughness of the surface and tool?s wear in dry cutting condition with down milling technique are researched with experiments and statistically. During this search, massive carbide end-mill cutters covered with TiA1N having two different geometries with 3 micron width and thermal resistant alloys Inconel 718 and Titanium are used. According to the results of the experiments; the statistical analysis of the measured surface roughness and tool wear outputs are performed. The conclusions about the surface roughness and tool wear are explained in the view of the material properties, cutting parameters and the cutting tool geometries which are used in the thesis study. By the results of the experiments in which both the material and the cutting tool used; small surface roughness is obtained by the low level of cutting parameters, cutting speed, feed rate and cutting depth. In the performed experiments by the studying of tool wear results has been observed that; the most tool wear happens whit the tools have without a raidus.