NaIn, NaTl, Na-As, K-As ve Rb-As bileşiklerinin yapısal, mekanik ve elektronik özelliklerinin ab initio yöntemlerle hesaplanması
The calculation of the structural, mechanic and electronic properties of NaIn, NaTl, Na-As, K-As and Rb-As compounds with ab initio method
  1. Tez No: 322927
  2. Yazar: HAVVA ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, tüm hesaplamalarımız LDA ve/veya GGA yaklaşımları kullanılarak yoğunluk fonksiyoneli (DFT) teorisine dayalı olarak hesaplandı. NaIn ve NaTl Zintl bileşiklerin B2 ve B32 yapılardaki yapısal, elektronik, elastik ve dinamik özellikleri (fonon dispersiyonu) incelendi. Ayrıca, Na-As, K-As ve Rb-As alkali pniktinidlerin NaP, LiAs, AuCu, MgCu2, Na3As, Cu3P, Li3Bi, A5B4, A3B7-I, A3B7-II, ?-Na3P11 ve A3B11 fazlarının yapısal, elektronik ve elastik özellikleri ayrıntılı olarak analiz edildi. Yine, incelenen bileşiklerin olası faz geçiş basınçları, bant yapıları, elastik sabitleri, Shear modülü, Young modülü, Poisson oranı ve anizotopi değerleri gibi bazı temel fiziksel parametreleri hesaplanarak yorumlandı. Elde edilen sonuçlar, deneysel ve teorik çalışmalarla karşılaştırıldı.Anahtar Kelimeler : DFT, NaIn, NaTl, Na-As, K-As, Rb-As
Özet (Çeviri)
In this study, all calculations were performed using the LDA and/or GGA approximation based on density functional theory. The structural, electronic, elastic, and dynamic properties (phonon dispersion) of NaIn and NaTl Zintl compounds in B2 and B32 structures were investigated. Also, the structural, electronic, and elastic properties of the Na-As, K-As and Rb-As alkali pnictides in NaP, LiAs, AuCu, MgCu2, Na3As, Cu3P, Li3Bi, A5B4, A3B7-I, A3B7-II, ?-Na3P11, A3B11 phases were analyzed in detail. Again, some fundamental physical quantities such as probable phase transition pressures, band structures, elastic constants, shear modulus, Youngs modulus, Poisson?s ratio and anisotropy values of the investigated compounds were computed and interpreted. The obtained results were compared with the existing experimental and other theoretical ones.Key Words : DFT, NaIn, NaTl, Na-As, K-As, Rb-As