Dış duvar özelliklerinin ısıl performansının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of thermal performance characteristics of external wall
- Tez No: 322951
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünya genelinde enerji tüketimi son 25 yılda kişi başına sadece yüzde 5 kadar artmış olmakla beraber, gelişmekte olan Türkiye'de son 25 yıldaki artış oranı yüzde 100 rakamının üzerindedir. Enerji tüketiminin artması ülke ekonomisine yük getirmesinin yanı sıra çevre kirliliğine de yol açmaktadır. Sınırlı fosil yakıt kaynakları, enerjinin verimli şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Dış duvarların iç mekân koşullarının belirlenmesine etkisi, dış duvarın yapısı ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada, dış duvar özelliklerinin ısıl performansı deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla dış duvar numunelerinde XPS ve EPS ısı yalıtımı malzemesi ve üç farklı ısı yalıtım kalınlığı kullanılmıştır. Isıl performans deneyi, TS EN ISO 8990 standardına göre sıcak kutu deney cihazı kullanılarak yapılmıştır. Üretilen duvar numunelerine ait U değerleri ısıl performans deneyi sonucunda elde edilmiştir. Yalıtımlı dış duvar deney sonuçları, hem birbirleri ile hem de yalıtımsız kontrol duvarları ile karşılaştırılmıştır. Nümerik analiz ve deney sonuçlarına göre, Ankara ili için dış duvarlarda kullanılacak en uygun ısı yalıtım malzemesi 5 cm kalınlığında XPS olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The last 25 years throughout the world per capita energy consumption increased only by 5 percent, although emerging in Turkey is over 100 per cent increase in the last 25 years. Load performance by increasing energy consumption as well as the country's economy leads to environmental pollution. Limited fossil fuel resources required efficient use of the energy. The effect on determining the interior conditions of exterior walls is directly related to the structure of exterior walls. In this study, thermal performance of properties of exterior wall was investigated as experimental. For this purpose, XPS and EPS heat insulation materials and three different thicknesses of heat insulation were used on the exterior wall samples. The test of thermal performance was carried out according to TS EN ISO 8990 standard by hot-box test instrument. U values of produced exterior wall samples were obtained by thermal performance test. The test results of insulated exterior wall were compared both each other and with uninsulated control exterior wall. According to the test results and numerical analysis, the most suitable insulation material using on exterior walls for the province of Ankara was determined as XPS of 5 cm thickness.