Çoklu sinyal verebilen yeni bir iyon algılayıcının sentezi ve özellikleri
Synthesis and properties of a novel multi-signaling ion sensor
  1. Tez No: 322952
  2. Yazar: ZAHİDE ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşlevsel organik bileşikler ileri teknolojik alanlarda birçok uygulama bulabildiği içinçok sayıda bilim insanının ve akademik çevrelerin ilgi duyduğu özel malzemeler olarakkabul edilmektedir. Bu tür malzemeleri ayrıcalıklı yapan en önemli unsurlardan biri arzuedilen özellikler (iletkenlik, işlenebilirlik, kararlılık, optiksel özellikler v.b.) doğrultusundatasarımlarının yapılabilmesidir.Bu çalışmada, literatürde bilinmeyen, 2-(4-(2,5-bis (tiyofen-2-il) tiyofen-3-il) - 6 - (piridin-2-il) piridin-2-il) piridin (1a) ve 2-(4-(2,5-bis (4-hekziltiyofen-2-il) tiyofen-3-il) - 6 -(piridin-2-il) piridin-2-il) piridin (1b) ve dietil-1-fenil 2,5-di(tiyofen-2-il)-1H-pirol-3,4-dikarboksilat (2) bileşikleri sentezlenmiş, yapı ve özellikleri spektroskopik yöntemlerle(UV-vis, lüminesans floresans, FTIR, NMR, elementel analiz, kütle, döngülü voltametre)aydınlatılmıştır. Ayrıca elde edilen bu yeni bileşiklerin moleküler algılayıcı olarak işlevgörüp göremeyeceği denenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise ilgili bileşiklerin 1a-1bpolimerleştirilmesi ve özelliklerinin tanımlanması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Functional organic compounds, continue to attract the interests of scientists inacademic areas since they become the subject of many applications in advancedtechnological areas. The popularity of these materials arises from the fact that theirproperties can be adjusted through a rational design.In this study, three novel compounds, 2-(4-(2,5-bis (thiophene-2-yl) thiophene-3-yl) - 6 -(pyridine-2-yl) pyridine-2-yl) pyridine (1a), 2-(4-(2,5-bis (4-hexylthiophene-2-yl)thiophene-3-yl) - 6 - (pyridine-2-yl) pyridine-2-yl) pyridine (1b) and diethyl 1-phenyl-2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-pyrrole-3,4-dicarboxylate (2) were designed, synthesized, andcharacterized spectroscopically (UV-Vis, luminescence-fluorescence, FTIR, NMR, massspectroscopy, combustion analysis, cyclic voltammetry). Furthermore, some applicationsof these novel compounds in analytical and/or material science were investigated. Finally,the polymerization of these compounds (1a and 1b) were also studied.