Nazilli (Aydın) ilçesi kent merkezi ve yakın çevresindeki zeminlerin jeolojik ve jeoteknik incelenmesi
Geological and geotechnical investigation of soil in Nazilli city center and near surroundings
- Tez No: 322954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Nazilli (Aydın) ilçesi kent merkezi ve yakın çevresindeki zeminlerin jeolojik ve jeoteknik incelenmesini amaçlamaktadır.Nazilli, 1. Derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Yapılan literatür çalışmalarına göre, 1900 - 2006 yılları arasında Büyüklüğü 6'dan fazla olan depremlerin sayısı 4 olup, 1960 yılına kadar her 20 yıllık periyotta en az bir tane büyük deprem meydana gelmiştir.Çalışma alanında, zeminlerin mühendislik özelliklerini belirlemek amacıyla 110 adet sondaj yapılmıştır. Sondajlar sırasında her 1.50 m'de bir SPT yapılmıştır. Uygun olan ortamlardan UD örnek alıcıları yardımıyla örselenmemiş örnekler alınmıştır. Zeminlerin fiziko - mekanik parametrelerini belirlenmeye yönelik laboratuar deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak qu değerlerinin 0.90 ile 1.01 kg/cm2 arasında; cu değerlerinin 0.45 ile 0.51 kg/cm2 arasında, içsel sürtünme açılarının 240 ile 320 arasında değiştiği görülmüştür.Tez kapsamında, yeraltısuyu seviyesini belirlemek için sondaj kuyularından ölçümler yapılmış olup yeraltısuyunun yüzeyden derinliğinin 1 m ile 18 m arasında değiştiği belirlenmiştir. Bu ölçümlere göre yeraltısuyu yüzeyden derinlik ve yeraltısuyu seviye haritaları hazırlanmıştır.Arazide yapılan sondajlardan elde edilen SPT-N değerlerinin düzeltilmesi ile belirlenen SPT-(N1)60 değerlerinden yararlanılarak, sıvılaşma analizi yapılarak sıvılaşma potansiyeli haritası hazırlanmıştır. Zeminlerin sıvılaşma potansiyeli indeksi belirlenmiş olup sıvılaşma potansiyeli indeksi haritası hazırlanmıştır. Bu haritalara göre Nazilli yerlerşim alanının büyük bir çoğunluğu sıvılaşma riski ile karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to geological and geotechnical investigation of soil in Nazilli settlement area and near surroundings. Nazilli is located in first degree earthquake zone.According to the literary works done so far, between 1900-2006, the number of earthquakes happened (M ? 6) in that area is four and by 1960, at last one destructive earthquake has occurred every 20 years.In the study area, 110 drillings have been conducted to determine the engineering properties of the soils. During the drillings, every 1.5 meter, a SPT has been conducted. From the convenient places, undisturbed samples have been taken by the help of UD sample obtainers Laboratory experiments have been done to determine the physico-mechanical parameters of the soils. As a result, qu values have been investigated between 0.90-1.01 kg/cm2, cu values have been found between 0.45-0.51 kg/cm2, the inner angles of friction have been changed between 24-32 degrees.Groundwater level was measured from the drillings. Groundwater depth changes between 1-18 meters. Based on these measurements groundwater level and depth to groundwater maps were prepared.Liquefaction analysis has been done using connected SPT(N1)60 values and liquefaction potential map was prepared. Furthermore, liquefaction potential index was defined and liquefaction potential index map also prepared using ArcGIS 9.3.1. version. Based on these maps the majority of settlement area in Nazilli has liquefaction risk in a possible earthquake.