Yapay büyütülen oğlaklarda süt tüketimi kısıtlamasının performansa etkisi
Effects of milk restricted milk intake on performance of dairy goat kids raised artificial rearing conditions
- Tez No: 322958
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmada yapay büyütülen oğlaklarda süt tüketimi kısıtlamasının, oğlaklarda büyüme, katı yem tüketimi ve yemden yararlanma gibi özellikler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada 30 dişi ve 15 erkek olmak üzere toplam 45 baş Türk Saanen oğlağı kullanılmıştır. Oğlakların seçimi cinsiyet, doğum tipi ve doğum ağırlığına (3,6 ± 0,08 kg) göre yapılmıştır. Doğumu takiben en az 24 saat anaları ile kalarak yeterli düzeyde ağız sütü almaları sağlanmıştır. Takibindeki ilk sabah öğünü itibariyle bireysel olarak çalışmaya dahil edilmişlerdir. Tüm gruplar iki haftalık yaşa kadar ad libitum beslenmişlerdir. Gruplar 15. gün sonunda son üç günlük tüketim ortalamalarına göre oluşturulmuştur. Birinci grup (ad libitum), 2. grup %20 kısıtlı süt sunumu (1200 ml/gün), 3. grup %40 kısıtlı süt sunu (800 ml/gün) şeklinde belirlenmiştir. 1 haftalık yaştan itibaren tüm grupların önüne ad libitum kuzu başlangıç yemi (2,8 Mcal ME, 180g HP) konulmuştur. Çalışma süresince oğlaklara kaba yem verilmemiştir. Süt ve yem tüketimleri günlük, canlı ağırlıkları haftalık yaşlarda takip edilmiştir. Günlük olarak süt tüketimleri, 1 haftalık yaştan itibaren katı yem tüketimleri ve haftalık yaşlarda canlı ağırlıkları takip edilmiştir. Günlük canlı ağırlık artışında gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Ad libitum grupta günlük canlı ağırlık değişimi diğer gruplara kıyasla daha fazla olmuştur. Katı yem tüketiminde de gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Süt tüketiminin kısıtlanması katı yem tüketimini arttırmıştır. Kuru madde, ham protein ve enerji tüketimleri bakımından ad libitum grup ile kısıtlı gruplar arasındaki fark önemli bulunmuş ve ad libitum grubun tüm bu özellikler bakımından daha fazla tüketime sahip olduğu belirlenmiştir. Gruplar arası farkları ortaya koymak amacıyla besleme maliyeti ekonomisi hesaplanmıştır. Oğlaklara verilen 1 kg sütün maliyeti 0,63 TL olarak hesaplanmıştır. ad libitum, %20 ve %40 kısıtlı gruplarda günlük ortalama besleme maliyeti sırasıyla 1,22-0,81 ve 0,67 TL/gün*baş olarak bulunmuştur.Sonuç olarak tüm veriler değerlendirildiğinde, yeterli olanakları olduğunda oğlaklama oranının ve süt fiyatlarının yüksek olduğu işletmelerde süt kısıtlaması yoluna gidilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of milk restriction on growth, solid feed intake, and feeding efficiency in artificial growing kids. In the study, totally 45 Turkish Saanen kids that consisted of 30 female and 15 male. The kids were selected by their sex, type of birth and birth weight (3.6 ± 0.08 kg). After birth the kids stayed with their mothers at least for 24 hours so that the kids consumed sufficient amount of milk from their mothers. The following day they were individually included starting from the morning meal. All groups were fed ad libitum up to two weeks of age. The groups of the study were created by the average milk consumption of the last three days on the day 15. The first group was determined as Ad libitum, the second group as 20% milk restricted (1200 ml/day/head) and the third group as 40% milk restricted (800 ml / day/head). The kids had free access to ?lamb starter feed? (2.8 Mcal ME/kg feed, 180g CP/kg feed), from the age of one week. Roughage wasn?t fed to kids throughout the study. The milk and the feed consumption were monitored by daily and weight gain was monitored by weekly. Difference in the increase in the body weight between the groups of the study was found significant important. Changes in the daily live weight gain of the ad libitum group was higher compared to the other groups. Solid fed consumption of the groups was also found significant. The restriction of the milk consumption increased the solid feed intake. The dry matter, crude protein and energy consumption of the ad libitum group were significantly different from the other groups and all these characteristics were at the highest in the ad libitum group. In order to determine the differences among the groups, economics of the feed costs were calculated. The cost of 1 kg goat milk was calculated as 0.63 TL. Daily feeding costs of ad libitum, 20% and 40% restricted groups were found 1.22 TL, 0.81 and 0.67 TL/day*head, respectively.Consequently, after the evaluation of all the data obtained from the study, the suckling milk might be restricted in the enterprises where the kidding rate and milk prices are high, if they have the possibility.