Türkiye'deki Astragalus L. (Fabaceae) cinsine ait Uliginosi gray ve Ornithopodium bunge seksiyonları üzerinde anatomik ve palinolojik araştırmalar
Anatomical and palynological investigations on genus Astragalus L. (Fabaceae) sections Uliginosi gray and Ornithopodium bunge in Turkey
- Tez No: 322967
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ, PROF. DR. N. MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki Astragalus L. (Fabaceae) cinsi Uliginosi Gray (A. falcatus Lam., A. odoratus Lam.) ve Ornithopodium Bunge (A. ornithopodioides Lam., A. stevenianus DC. var. stevenianus, A. stevenianus DC. var. kochianus (Sosn.) Chamb., A. jodostachys Boiss. & Buhse ) seksiyonlarına ait taksonların morfolojik, anatomik (kök, gövde, yaprakçık, petiyol ve meyve), palinolojik ve mikromorfolojik özellikleri incelenmiş, ayrıca tür tanım anahtarı, tür tanımları ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Elde edilen en son taksonomik verilere göre, Euodmus Bunge seksiyonunun ismi Uliginosi olarak kullanılmıştır. Ornithopodium seksiyonuna ait A. stevenianus var. stevenianus ve A. stevenianus var. kochianus taksonları birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, anatomical (root, stem, leaflet, petiole and fruit) palynological and micromorphological characters of genus Astragalus L. in Turkey belonging to sections Uliginosi Gray (A. falcatus Lam., A. odoratus Lam.) and Ornithopodium Bunge (A. ornithopodioides Lam., A. stevenianus DC. var. stevenianus, A. stevenianus DC. var. kochianus (Sosn.) Chamb., A. jodostachys Boiss. & Buhse have been investigated. Moreover, identification key, descriptions of the species and geographical distribution of the species are given. According to latest taxonomic data, it is determined that the name of the section of Euodmus Bunge is Uliginosi. A. stevenianus var. stevenianus and A. stevenianus var. kochianus belonging to section Ornithopodium have been compounded.