Bazı bitki aktivatörlerinin in vitro ve in vivo koşullarda yetiştirilen biber (Capsicum annuum L.) çeşitlerinde total protein ve peroksidaz aktivitesi üzerine etkileri
Effects of some plant activators on total protein and POX activity of pepper varieties (Capsicum annuum L.) which growth in itro and in vivo conditions
- Tez No: 322966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada; in vivo ve in vitro ortamlarda yetiştirilen sekiz haftalık Capsicum annuum L.var. grossum ve Capsicum annuum L. var. longum fidelerine Crop-Set isimli bitki aktivatörünün 0,6 ml/L-1,2 ml/L ve 2,4 ml/L dozları ve Auxigro isimli bitki aktivatörünün 0,3g/L-0,6g/L ve 1,2 g/L dozları yapraklara birer hafta ara ile iki defa püskürtülerek uygulanmıştır. İkinci uygulamadan 24-48-72 saat sonra bu uygulamaların in vivo ve in vitro ortamlarda yetiştirilen bitkilerdeki protein ve peroksidaz [EC 1.11.1.7] enzim düzeyi üzerindeki değişimleri saptanmıştır. Tüm denemeler üç tekrarlı gerçekleştirilmiştir.Peroksidaz enzimi kontrol grubu bitkiler ile karşılaştırıldığında in vivo yetiştirilen Capsicum annuum L.var. grossum fidelerinde Crop-Set'in 1,2 ml/L'lik dozunun 24 saat sonunda %319, in vitro yetiştirilen Capsicum annuum L.var. grossum fidelerinde ise Auxigro'nun 1,2 g/L'lik dozunun 72 saat sonunda %140 arttırdığı saptanmıştır.In vivo yetiştirilen Capsicum annuum L. var longum fidelerinde Crop-Set'in 2,4ml/L'lik dozunun 48 saat sonunda %180, in vitro yetiştirilen fidelerde ise Auxigro'nun 1,2g /L'lik dozunun 72 saat sonunda %123 arttırdığı saptanmıştır. Araştırmada kullanılan Crop-Set ve Auxigro isimli bitki aktivatörlerinin in vivo ve in vitro olarak yetiştirilen fidelerde protein ve POX düzeylerini zamana bağlı olarak farklı düzeylerde etkiledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, two plant activators which are named as Crop-Set and Auxigro applied on eight weeks old Capsicum annuum L.var. grossum and Capsicum annuum L. var. longum seedlings. Crop-Set was applied in recommended dose, two and four fold doses (0,6-1,2-2,4 ml/L) and Auxigro was applied twice with one week interval in recommended dose, two and four fold doses (0,3-0,6- 1,2 g/L) by spraying to the leaves of eight weeks seedling leaf which is being growth under in vivo and in vitro conditions. Changing of protein and peroxidase [EC 1.11.1.7] levels in both plants which is grown under in vivo and in vitro conditions were compared after 24-48-72 hours after second application of plant activators. All of the experiments were realized tree times. Peroxidase activity changing in Capsicum annuum L.var. grossum seedlings was determined in different levels, after plant activators application, while compared with control group. 24 hours after 1,2 ml/L dose of Crop-Set application to the in vivo growth seedlings, POX activity increased 319% while 72 hours after 1,2 g/L dose of Auxigro application to the in vitro growth seedlings, POX activity increased 140%. In vivo growth Capsicum annuum L. var longum seedlings POX activity increased 180%, 48 hours after 2,4ml/L dose of Crop-Set application. In vitro growth seedlings POX activity increased 123%, 72 hours after 1,2g /L dose of Auxigro application.According to our research results, both of the plant activators significantly increased POX activity in both plant varieties according to the exposure time.