Güneş enerjisi destekli bir kurutucuda sürekli ürün kurutulması
Continuous product drying in a dryer assisted solar energy
- Tez No: 322982
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi destekli bir kurutucu tasarlanmış, imal edilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir. Tasarlanan ve imal edilen kurutucuda domates kurutulmuştur. Sıcak su hazırlama kolektörü, ısı deposu ve fotovoltaik piller kullanılarak imal edilen kurutma sisteminde domates dilimleri, 16.39 g su / g kuru madde başlangıç nem miktarından 0.21 g su / g kuru madde son nem miktarına kadar kurutulmuştur. Kurutma işlemi için ihtiyaç duyulan enerji, güneş enerjisi ve fotovoltaik piller tarafından sağlanmıştır. Kurutma sisteminde kurutma havası sıcaklığı 50 ºC, 45 ºC ve 40 ºC olarak seçilmiştir. İmal edilen ?güneş enerjisi destekli kurutucu? sisteminin 50 ºC, 45 ºC, 40 ºC kurutma havası sıcaklığı ve ortalama 0.2 m/s hava hızında domatesler sırasıyla 6, 7 ve 8.5 saatte kurutularak, istenilen nem miktarı seviyesine (0.21 g su / g kuru madde ) kadar düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a solar energy supported dryer was designed, manufactured and analyzed experimentally. The tomatoes were dried in the dryer that was designed and manufactured. The tomatoes slices, which were put in the drying system manufactured by using water-heater collector, heat storage and photovoltaic battery were dried from initial moisture content 16.39 g water / g dry matter to final moisture content 0.21 g water / g dry matter. The energy which was needed for drying process was provided by solar energy and photovoltaic batteries. In the drying system, the temperature of drying air was choosen as 50 °C, 45 °C and 40 °C. In solar energy supported drying system, tomatoes were dried in the temperature of drying air 50 °C, 45 °C and 40 °C and average 0.2 m/s air velocity at the time of 6, 7, 8.5 hours and falls down the level wanted (0.21 g water / g dry matter).