Ağırlıklı uzaylarda bazı lineer pozitif operatörler
Some linear positive operators in weighted spaces
- Tez No: 322997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜL İNCE İLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde lineer pozitif operatörler ve q- Analiz ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde q- Meyer-König ve Zeller operatörlerinin bazı yaklaşım özellikleri, sürekli fonksiyonların ağırlıklı uzaylarında ağırlıklı Korovkin teoremi yardımıyla incelenmiştir. Bu operatörlerin yaklaşım hızları süreklilik modülü ve ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla elde edilmiştir. Ayrıca bu operatörler için q- türev ile ilgili bir diferensiyel denklem ve daha sonra Stancu-tip kalanı verilmiştir. Son bölümde q- Szasz-Mirakjan operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenerek bu operatörlerin yaklaşım hızları süreklilik modülü ve ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla elde edilmiştir. Ayrıca bu operatörler için bir Voronovskaja-tip sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consist of four chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In the second chapter, general informations about the linear positive operators and q- analysis are given. In the third chapter, a generalization of the Meyer-König ve Zeller operators based on q-integers are introduced and some convergence properties of these operators are investigated in weighted spaces of continous functions with the help of weighted Korovkin-type theorem. In addition, the rates of approximation of these operators are obtained with the help of the modulus of continuity and the weighted modulus of continuity. Moreover an application to differential equation related to q- derivatives and later a Stancu-type remainder are given. In the fourth chapter, a generalization of the Szasz-Mirakjan operators based on q- integers are introduced and some convergence properties of these operators are given. Therefore, the rates of approximation of these operators are obtained by means of modulus of continuity and the weighted modulus of continuity. Voronovskaja-type formula for these operators is discussed.