Pozitif lineer operatörler ve matris toplanabilme metodu
Positive linear operators and matrix summability method
  1. Tez No: 233197
  2. Yazar: ÖZLEM GİRGİN ATLIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel toplanabilme kavramları tanıtılıp bunlara ilişkin bilinen bazı sonuçlar hatırlatılmıştır. Orijinal sonuçlarımız üç, dört ve beşinci bölümlerde verilmiştir. Üçüncü bölümde, reel sayıların bir alt kümesi üzerinde tanımlı reel değerli fonksiyon dizileri için A- noktasal ve A- düzgün yakınsaklık kavramları geliştirilmiş ve klasik Analizde bilinen bazı temel sonuçların bu yakınsaklık çeşitleri için benzerleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, matris toplanabilme metodu kullanılarak ağırlıklı uzaylar üzerinde tanımlı pozitif lineer operatör dizileri için Korovkin tipi yaklaşım teoremi verilmiştir. Daha sonra elde edilen bu yaklaşımın oranı incelenmiştir. Son bölümde ise, dördüncü bölümde verilen Korovkin tipi yaklaşım teoremi toplam süreci yardımıyla geliştirilmiştir. Ayrıca bulunan bu yeni yaklaşımın oranı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter has been devoted to the the introduction. In Chapter two, the basic concepts of summability theory heve been recalled and some results concerning these concepts have also been considered.Our orijinal results are given in Chapter 3, 4 and 5. In Chapter three, the idea of A- pointwise and A- uniform conergence for a sequence of real-valued functions defined on a subset of real numbers, has been introdeced. Furhermore, analogs of some results of the classical Analysis have been obtained. In Chapter four, some Korovkin type approximation theorems on weighted spaces via matrix summability method have been considered. Moreover, the rate of convergence of positive linear operators has been examined. In the final chapter, the Korovkin type approximation theorem given in Chapter 4 has been extended via summation process. Finally, the rate of convergence has been analysed.