Kaplamalı ve kaplamasız sementit karbür takımlar için takım ömrü modeli'ndeki 'n' üstel değerinin deneysel olarak araştırılması
Investigation as experimental for coated and uncoated cemented carbide tools of the n exponential value in the Taylor life model
  1. Tez No: 322999
  2. Yazar: DERYA ULUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN DİLİPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Talaşlı imalatı etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi kesici takımlardır. Kesici takımların ömürleri imalat maliyeti, iş parçası yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetini doğrudan etkilemektedir. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, AISI 1050 malzemesinin tornalanması esnasında, SNMG formundaki kaplamalı ve kaplamasız sementit karbür takımların ömürleri araştırılmıştır. Yapılan deneylerle Taylor takım ömrü modelindeki ?n? üstel değeri belirlenmiştir. Deneyler, beş farklı kesme hızı (280, 315, 350, 390 ve 450 m/dak), 0,25 mm/dev sabit ilerleme hızı ve 2,5 mm sabit kesme derinliğinde kuru kesme şartlarında CNC torna tezgâhında gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, Taylor takım ömrü modelindeki ?n? üstel değeri, ?C? sabiti, yan kenar aşınması, yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri araştırılmıştır. Taylor takım ömrü modeline göre ?n? üstel değerinin hesaplanması iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşama grafik yöntemi ile Kesme hızı ? Takım ömrü (Log V - Log T) grafiği çizilerek matematiksel hesaplamalar yapılmıştır. İkinci aşama ise regresyon hesaplama yöntemidir. Deneylerde, TSE 10329 referans alınmıştır. Sonuç olarak, kaplamalı ve kaplamasız takımlar için ?n? üstel ve ?C? sabiti hesaplanmıştır. Gerek grafik ve gerekse regresyon yöntemleriyle ?n? ve ?C? değerleri aynı bulunmuştur. Bunun yanı sıra kesme hızının takım ömrü üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The one of the most important elements affecting the manufacturing is cutting tools. The life of cutting tools effects directly to the production cost, surface roughness of the workpiece and cutting forces. In this study, it has been searched tool life of the coated and uncoated cemented carbide tools in the form of SNMG during the turning of AIST 1050 material in the lathe. By the help of experiments which are done, the `n exponential value in the Taylor tool life model was determined. The experiments were done in five different cutting speed (280, 315, 350, 390 and 450 m/min), 0,25 mm/dev constant feed rate and 2,5 mm constant cutting depth under the dry cutting conditions in CNC turning machine. In these experiments, the `n exponential value of Taylor tool life model, `C constant, flank wear, surface roughness and cutting strength have been searched.According to Taylor tool life model, the `n exponential value was calculated in two stages. In the first stage, the cutting speed the tool life (Log V ? Log T) graphs were drawn and calculations were done. The second stage was regression calculation method. Experiments carried out with reference to TSE 10329.As a result, the `n exponential value and `C constant were calculated for coated and uncoated tools. In either graphic or regression method, `n and `C values were found the same. Besides this it was defined that the cutting speed has an important impact on tool life.