Kentsel kamusal mekânların iklim duyarlı tasarlanması: Türkiye örneklerinin karşılaştırılması
Climate sensitive urban design of urban public spaces: Comparision of case studies from Turkey
  1. Tez No: 323031
  2. Yazar: BURKAY KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada kentleşme ile iklim ilişkisinin sonuçları ve bu sonuçların kentlilerin termal konforlarının sağlanması için tasarım yoluyla ne şekilde yönlendirilebileceği literatür taraması yapılarak ortaya konmuştur. Bunun sonucunda kentsel kamusal mekânların etkin kullanımının sağlanabilmesi için farklı iklimlerde uyulması gereken tasarım ilkeleri sıralanmış ve bu ilkeler aracılığıyla mekânların iklim duyarlılığının ölçülebilmesini sağlayacak performans standartları çizelgeleri oluşturulmuştur. Sıcaklığın ve radyasyonun kontrolü, rüzgâr akımının kontrolü ve nemin kontrolu başlıkları altında toplam yirmi dört adet performans standardını içeren çizelgeler, fiziksel özellikleri fotoğraflanıp hâlihazır haritalar üzerine işlenen İzmir-1 Caddesi, Bahariye Caddesi ve Konak Meydanı örneklerinin iklim duyarlılığının değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda yirmi dört adet performans standardından İzmir-1 Caddesi'nin soğuk dönemde onikisini, sıcak dönemde ise onyedisini, Bahariye Caddesi örneğinin soğuk dönemde onüçünü, sıcak dönemde ise onaltısını, Konak Meydanı örneğinin ise yirmidört standardın soğuk dönemde sekizini, sıcak dönemde ise ondördünü karşılayabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, outcomes of the relationship between urbanization and climate are presented through literature review. Also it is presented that how these outcomes lead by design to ensure thermal comfort of urban dwellers?. After that design principles to be followed in different climates to ensure the effective usage of public spaces sorted. With these principles, tables including performance standarts have been created for measuring climate sensitivities of case studies. Twenty-four performance standarts under heat and radiation control, wind flow control and humidity control headings used for the assessment of climate sensitivities of İzmir-1 Street, Bahariye Street and Konak Square cases which phisicial properties have been identified with photographs and maps before. As a result of assessment from twenty-four performance standards, İzmir-1 Street case achieved twelve standarts in cold period and seven in hot period, Bahariye Street achieved thirteen standarts in cold period and sixteen in hot period and Konak Square achieved eight standarts in cold period and fourteen in hot period.