6 anahtarlı 3-seviyeli evirici tasarımı
6 switched 3-level inverter design
  1. Tez No: 323030
  2. Yazar: ALPER KEREM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, çok seviyeli evirici topolojilerine alternatif bir topoloji geliştirilmiştir. Bu evirici topolojisinde 6 adet IGBT yarıiletken anahtar kullanılmış ve eviricinin her bir çıkış uçlarına çift sarımlı bobinler bağlanmıştır. Yapılan simülasyon çalışmasında yük olarak R-L yük ve asenkron motor kullanılmıştır. 6 anahtarlı 3-seviyeli evirici ile asenkron motorun hız denetimi yapılırken alan yönlendirmeli kontrol tekniği tercih edilmiştir. Bu kontrol tekniğinde, hız kontrol ünitesinde PI denetleyici kullanılmıştır. Denetleyiciden elde edilen veriler kullanılarak 6 anahtarlı 3-seviyeli eviricideki yarıiletken anahtarların çalışması için gerekli sinyaller üretilmiştir. Bu sinyaller, uzay vektör darbe genişlik modülasyon tekniği ile elde edilmiştir. Kullanılan modülasyon tekniği ile çıkış akımı harmonik bileşenleri en az düzeye indirilmiş ve motorun anma hızına kadar denetimi sağlanmıştır. Bu çalışma ile 6 anahtarlı 3-seviyeli evirici topolojisinin yüksek hızlı motor sürüşleri için uygun bir topoloji olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, an alternative topology to multilevel inverter topologies is developed. 6 IGBT seminconductor switches are used in this topology and coupled inductors are used in the output stage of the inverter. In the simulation study, a R-L load and an induction motor are used. The field oriented control technique was prefered while making speed control of induction motor with 6 switched 3-level inverter. In this control technique, PI controller has been used in speed control unit. By using the data taken from controller, the required switching signals have been produced for a 6 switched 3-level inverter. These signals have been taken by using space vector pulse width modulation technique. With respect to the this modulation technique, the harmonic components of output current have been decreased to minimum level and the motor has been controlled up to rated speed. 6 switched 3-level inverter topology is shown to be an a ropriate topology for high speed motor drives in this study.