Iki bileşenli sıvı karışımların aşırı molar hacimlerinin ölçülmesi
Excess molar volume measurements of binary liquid mixtures
  1. Tez No: 323172
  2. Yazar: MELTEM DEMİRTAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmada; N,N-dimetilasetamid + su, N,N-dimetilformamid + su, N,N-dimetilsülfoksit + su, asetik asit + su ve N,N-dimetilasetamid + asetik asit, N,N-dimetilformamid + asetik asit, N,N dimetilsülfoksit + asetik asit ikili sıvı karışımlarının atmosferik basınç altında 20° C - 80° C aralığında 5°C artış ve belirlenen 0-1 mol kesri aralığında yoğunluk ve aşırı molar hacim değerleri ölçülmüştür. Yoğunluk ölçümleri, Anton Paar DMA 5000 titreşimli U-tübü prensibi ile çalışan yoğunluk ölçer ile yapılmıştır. Aşırı molar hacim değerleri deneysel olarak ölçülen yoğunluk verilerinden hesaplanmıştır. İki bileşenli etkileşim parametrelerini hesaplamak için sonuçlar Redlich-Kister eşitliği ile uyumlu hale getirilmiştir. Tüm karışımlar için Redlich-Kister parametreleri ve ortalama mutlak sapma değerleri hesaplanmıştır. Tüm ikili karışımların aşırı molar hacimleri tüm sıcaklıklarda ve bütün mol kesri aralığında negatif olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, density measurements for binary mixtures of (N,N-dimethylacetamide (DMA)+water), (N,N-dimethylformamide (DMF) + water), (N,N-dimethylsulfoxide (DMSO)+water), (N,N-dimethylacetamide (DMA)+ acetic acid), (N,N-dimethylformamide (DMF) + acetic acid), (N,N-dimethylsulfoxide (DMSO) + acetic acid), (acetic acid + water) at temperatures between 20° C and 80° C and atmospheric pressure were presented as a function of mole fraction. Measurements were done with Anton Paar DMA 5000 model oscillating U-tube type density meter. The density values were converted to excess molar volumes. The results were fitted to Redlich-Kister equation. Redlich-Kister parameters and mean absolute deviations were calculated. It was observed that the excess molar volumes were negative over the mole fraction range for all binary mixtures.