İzmir bölgesi için olasılıksal deprem tehlikesinin farklı yöntemlerle değerlendirilmesi
Probabilistic seismic hazard assessment for Izmir region applying diffent methods
- Tez No: 323193
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Jeolojik konumu nedeniyle büyüklü küçüklü birçok tektonik harekete maruz kalan ülkemizde deprem tehlikesinin belirlenmesi çalışmaları artık zorunluluk haline gelmeye başlamıştır. İzmir İli ve çevresi de hem can güvenliği hem de ülke ekonomisi düşünüldüğünde deprem riskinin büyük olduğu yerleşim birimlerinden biridir.Çalışmada İzmir İli ve çevresinin deprem tehlikesi olasılıksal yöntemle farklı etkilenme alanları (50, 100, 150 ve 200 km) için belirlenmiştir. Bunun için öncelikle uluslar arası deprem kataloglarından yaralanılmış ve 1900-2012 yılları arasında meydana gelmiş Richter büyüklüğü 3.5-7.5 olan depremler ele alınmıştır. İzmir İli ve çevresi jeolojik ve sismotektonik olarak değerlendirilmiş ve daha önce İzmir ve çevresi için yapılmış deprem kaynak bölgelendirmesi çalışmalarından elde edilen deprem kaynakları kullanılmıştır. Bu kaynakların deprem etkinlikleri Gutenberg-Richter yinelenme ilişkileriyle ifade edilmiştir. Belirsizliklerin en aza indirgenebilmesi için ise elde edildiği verilerin çokluğu ve güvenilirliği nedeniyle Boore-Atkinson (2008 NGA), Campbell-Bozorgnia (2008 NGA) ve Chiou-Youngs (2008 NGA) yer hareketi tahmin ilişkileri kullanılmıştır. Son adım olarak EZ-FRISK yazılımı ile İzmir İli ve çevresi için farklı etkilenme alanlarında olasılıksal deprem tehlikesi hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, the studies of seismic hazard calculation have become necessary by the reason of the geologic position of Turkey that is subjected to tectonic motions of all sizes. When life safety and national economy are thought, İzmir Province and its surrounding area is an accommodation unit that is under big seismic riskIn this study, seismic hazard of İzmir Province and its surrounding area was determined by different striking distances (50, 100, 150 and 200 km). First of all, international earthquake catalogs were used and earthquakes in size of 3.5-7.5 Richter magnitude and occurred in 1900-2012 were taken. İzmir Province and its surrounding area were assessed in terms of geology and seismotectonic and seismic sources which were achieved by previous seismic zonation studies of İzmir were used. Then their seismic activities were expressed by Gutenberg-Richter recurrence relations. To reduce the uncertainties Boore-Atkinson (2008 NGA), Campbell-Bozorgnia (2008 NGA) and Chiou-Youngs (2008 NGA) ground motion prediction relations which were generated by a large number of data were used. Lastly, probabilistic seismic hazard for İzmir Province and its surrounding area was calculated by different striking distances with EZ-FRISK software and results were compared.