Prostat kanseri tedavisinde yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniğine canlı ortam doz ölçümünün katkısı
Contrubution of in vivo dose measurement to the intensity modulated raidotherapy technique in the treatment of prostate cancer
- Tez No: 323205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİNA TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniği ile prostat kanserli hastaların radyasyon tedavisinde canlı ortam (in vivo) doz ölçüm yönteminin katkısı, termolüninesans dozimetri ve yarı iletken dedektörler kullanılarak incelenmiştir.İnsan eşdeğeri yapı modelinde YART planı için hedef doku ve riskli organların görüntüleri General Electric (GE) marka Light Speed RT model bilgisayarlı tomogrofi (BT) kullanılarak çizdirildi. Bu elde edilen çizimler üzerinden hedef ve riskli dokular belirlendi. Uygulanacak radyasyonun dozu için 6 MV enerjili YART planı yapıldı ve dozimetri uygulanacak bölgeler belirlendi. Belirlenen bölgelerin konumu ve bölge yoğunlukları göz önüne alınarak dozimetre seçimi yapıldı. Ölçüm doğrulamasında kullanılan dozimetrelerin kalibrasyonu yapıldı. Doz verilerini elde etmek için lineer hızlandırıcı tedavi cihazı kullanılarak insan eşdeğeri yapı modelin üzerinde YART planı uygulandı. Tedavi planlama sistemiyle rektum ve mesane için elde edilen doz verileri ile ölçümler sonucunda her bir dozimetreden elde edilen veriler karşılaştırıldı. Sonuç olarak; brakiterapi uygulamalarında dozimetri amacıyla kullanılan intrakaviter rektum ve mesane proplarının eksternal tedavilerde de uygulanabilirliği gösterildi.ANAHTAR KELİMELER: Termolüminesans Dozimetre, Yarıiletken Dozimetre, YART, Canlı Ortam Doz Ölçümü, Tedavi Kalite Kontrolü
Özet (Çeviri)
In this study, the contribution of in vivo dose measurement method to the radiotherapy of patients with prostate cancer applied with the intensity modulated radiotherapy technique was studied using TLD and semi-conductive detectors.In the human equivalent structure model, the images of the target tissue and the risky organs for the YART plan were drawn using GE brand Light Speed RT BT. The target and risky tissues were identified based on these drawings. For the dose of apilied radiation YART plan with 6 MV energy has been done and the zone for applying dosimetry have been modified. Dosimeter was selected taking the position and intensity of the identified regions into consideration. Dosimeters used for the verification of the measurement were calibrated. In order to obtain the dose data, YART plan was applied on the human equivalent structure model using linear accelerator therapy device. The dose data obtained for rectum and bladder with the therapy planning system and data obtained from each dosimeter as a result of the measurements were compared. In conclusion; intracavitary rectal and bladder probes which are used for the purpose of dosimetry in brachytherapy are shown to be applicable also in external radiotherapy treatment.KEYWORDS: Thermoluminescence Dosimetry , Semiconductor dosimeter, IMRT, in vivo Dose Measurement, Quality Assurance