Yüzeyleri alüminyum köpük malzeme ile genişletilmiş ayrık ısıtıcılar bulunan bir kanalda ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of heat transfer inside a channel from discrete heaters with surfaces extended by aluminum foam material
- Tez No: 323213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, yüzeyleri 10, 20 ve 40 PPI gözenek yoğunluğuna sahip alüminyum köpük malzeme ile genişletilmiş ayrık ısıtıcılar bulunan bir kanalda, konveksiyonla ısı transferi deneysel olarak, laminer ve türbülanslı akış şartlarında incelenmiştir. Çalışmada akışkan olarak hava kullanılmıştır. Kanalın alt yüzeyine 8x2 diziliminde ayrık alüminyum köpük bloklar yerleştirilerek sabit ısı akısı uygulanmıştır. Deneysel çalışmalar, Reynolds sayısının 531-4486 ve düzeltilmiş Grashof sayısının 4,2x107-1,7x108 aralığındaki değerleri için yapılmıştır. Isıtıcı sıra ortalama Nusselt sayısı dağılımlarıyla, düzeltilmiş Grashof sayılarının ve ayrıca alüminyum köpük blokların gözenek yoğunluklarının, kaldırma kuvveti etkili ikincil akışa etkileri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, laminer akış şartlarında farklı gözenek yoğunluklarının karşılaştırılması sonucu, 10 PPI'lık köpük blokların yüksek geçirgenlik ve düşük gözenek yoğunluğundan dolayı 20 PPI ve 40 PPI'a göre daha yüksek ısıl performans gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, kanal içerisinde köpük malzeme kullanılmadan elde edilen sonuçlardan 2,5 kat daha fazla ısı transferi elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Isı transferi, alüminyum köpük malzeme, kanal akışı
Özet (Çeviri)
In this study, convection heat transfer inside a channel from discrete heaters with surfaces extended by aluminum foam material having pore density of 10, 20 and 40 PPI has been investigated experimentally and under laminar and turbulent flow conditions. Air was used working fluid. The lower surface of the channel were equipped with 8x2 discrete aluminum foam blocks subjected to uniform heat flux. The experimental study was made for, Reynolds numbers 531-4486 and modified Grashof numbers 4,2x107- 1,7x108. The row-averaged Nusselt number distributions and the effect of modified Grashof and Reynolds number and also pore density of the aluminum foams on the buoyancy-driven secondary flow have been investigated. In the result of the study, under laminar flow conditions, the comparisons made between foams having different pore densities show that 10 PPI foam blocks display higher thermal performance than the 20 PPI and 40 PPI because of its high permeability and low pore density characteristics. And also obtained results represent that, using the foam material show 2,5 times higher heat transfer than no foam material in the channel.KEYWORDS: Heat transfer, aluminum foam material, channel flow