Okul öncesi eğitim alan çocukların özgürlük kavramını algılayışlarına ilişkin bir çalışma (İstanbul ili örneği)
A study about the pre-school children's freedom perceptions (in Istanbul)
  1. Tez No: 323261
  2. Yazar: AYLİN DOĞAN ÖMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma 2011-2012 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitimi alan çocukların özgürlük algılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı ile birlikte öğrenci ebeveynleri için de PARI ölçeğinden yararlanılmıştır.Araştırma, İstanbul ilindeki farklı gelir düzeylerine sahip 10 ilçede okul öncesi eğitim gören toplam 103 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. 91 Ebeveynin cevapladığı ölçek sonucu anne-baba tutumları ve gelir düzeyleri belirlenmiştir. Bu şekilde farklı gelir seviyesine ve anne-baba tutumuna sahip ailelerde yetişen çocukların ilgileri, arkadaş ve aile ilişkileri, kendilerine ve özgürlük kavramına yönelik algılarının belirlenmesi amaçlanmış; gelir ve anne-baba tutumları ile bu kavramlar arasında bir ilişki olup olmadığı görülmeye çalışılmıştır.Araştırma sonucunda bu yaş grubu çocukların daha çok oyun oynamaktan, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlandıkları görülmüş; arkadaşları ile olan iletişimleri ve kendilerine yönelik algılarında anne baba tutumlarının da etkisi olduğu fark edilmiştir. Bununla birlikte alt gelir düzeyine sahip ailelerde yetişen öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun özgürlük kavramı hakkında fikri olmadığı; orta ve yüksek gelir seviyesine sahip ve baskıcı olmayan bir aile ortamında yetişen çocukların ise özgürlüğe yönelik yakın tahmin ve yorumlarının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was done to analyse the pre-school children's freedom perceptions in 2011-2012 academic year. In addition to the approach of qualitative research, PARI scale was used for the parents as well.The research took place in İstanbul, in 10 districts with 103 students that had different income.With the result of 91 parents' answers,the families income and behaviors were set. By this way, it was aimed to set if there was a connection among the children who had different families from their parents's behaviours and income.As a result, it was understood that, the children likes playing, spending their times with friends more and it was also noticed that the parent's attidute toward the children was a big effect upon them. In addition to this, the students who had lower income had no idea about being free and freedom, but on the other hand, the children whose families had higher income, had some interpretations and predictions about freedom.