Democratization process of Iraq
Irak'da demokrasi süreci
- Tez No: 323274
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
2003 yılında Irak'ın işgal edilmesi ardından Irak'taki demokrasi süreci batı dünyasının ve ABD'nin en çok vurguladığı konu olmuştur. Savaş tüm dünyada Irak halkının Saddam Hüseyin diktatörlüğüne karşı mücadelesi olarak lanse edilmiştir. Bu durumda ülkede gerçekten bir demokrasi süreci olup olmadığını analiz etmek için öncelikle Irak'daki milliyetçilik anlayışını anlamak gerekmektedir. Irak çok kültürlü bir yapıya sahip olduğu için öncelikle milliyetçilik irdelenmeli ve demokrasi ile bağlantısı üzerinde durulmalıdır. Irak'ta Demokrasi Süreci konulu tezimin amacı: (1) Irak'daki milliyetçilik anlayışını ve hareketlerini analiz etmek, (2) ülkenin etnik ve dini yapısını incelemek, (3) 2003 yılında gerçekleşen Amerikan işgalini ve nedenlerini analiz etmek, (4) Irak işgalinden sonra ülkede demokratik bir yönetim biçiminin oluşmasını sağlamak adına gerçekleşen seçimleri ve sonuçlarını inceleyerek ABD'nin Irak ile yaptığı anlaşma çerçevesinde 2011 yılı sonunda uygulaması gerektiği geri çekilme planını uygulamaya koyup koymayacağı konusunu analiz etmektir. Tüm bu konular ile ilgili çalışmaları yaparken sayısız kitap, dergi, makale ve internet kaynağından yararlanılmıştır.Bu bağlamda Irak içinde yeralan farklı etnik ve dini gruplar büyük önem arzetmektedir. Araştırmamda söz konusu grupların sosyopolitik yapısı Irak tarihindeki yeri irdelenerek savaş dönemindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Irak halkının toplumsal yapısı incelendikten sonra Amerikan işgaline yer verilerek Irak halkının demokrasi süreci olarak lanse edilen bu sürecin asıl nedenleri irdelendi. Her ne kadar ülkede ard arda yapılan seçimler gelecek vaad ediyor gibi görünsede geniş anlamda demokrasi tanımını ele aldığımızda buradaki asıl soru bu seçimlerin ülkeye demokrasi getirebilmek için tek başına yeterli olup olmadığı sorusudur.
Özet (Çeviri)
Iraq is a multicultural country and reserves different ethnic and religious societies. So it is important to analyze nationalism movements of the country on the way of being a society. The purpose of the thesis `Democracy Process in Iraq? are: (1) to describe and analyze the meaning of nationalism and its place in multicultural Iraq, (2) to examine ethnical and religious structure of the country, (3) to analyze why USA occupied the country and what the results were, (4) to describe the elections in the `free? Iraq after the occupation and analyze the withdrawal process. . This research was produced by secondary resources which are examination of hundreds of articles, web sites and books related with Iraq.For better understand the nationalist movements in Iraq, it is defined the meaning of nationalism and correlate nationalism with democracy. Then the historical background of the country and different ethnic and religious groups took important place in this work for understanding better the perception of the society against democracy. It is important to advert this subject because the conflicts between these groups are the most important obstacle in front of the democracy process. After analyzing the structure of the country I intended to continue my research with the occupation of USA which was declared as `the war of Iraq?s society for democracy? by USA and western countries, with the real reasons of USA. Following these explanations, it is given important place for elections in the country which are the main tools of a democratic country.The chotic athmosphere, conflict between politic groups and western interference continues in the country. Although the western powers insist that the democracy process began to manipulate in the country most of writers and thinkers believe that Iraq is on the way of division. It can be accepted that elections are tried to be applied in the country and the political authorities are chosen by society, the main question is `Are these elections enough for democracy when it is looked at the broad meaning of it??