Dysfunctional tayloristic effects of Enterprise Resource Planning systems on employee attitudes: Cases from Turkey and Germany
ERP sistemlerinin çalışanlar üzerindeki olumsuz tayloristik etkileri: Türkiye ve Almanya'dan örneklemler
- Tez No: 323273
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YUSUF YAHYAGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Friedrich Taylor, endüstri çağında bilimsel yönetim yaklaşımının temellerini atmıştır. Taylorizm prensipleri arasında; iş bölümü, denetleme, karar verme, standardizasyon ve güç dengesi bulunmaktadır. Taylorizm, uygulandığı yerlerde bazı olumsuz sonuçlar da ortaya çıkarmıştır; yabancılaşma, görevlerin basitleşmesi, özdeğerin ve yaratıcılığın azalması gibi.Bilgi çağında, ERP sistemleri benzer Tayloristik prensiplerin beyaz yakalılar üzerine uygulanması potansiyeline sahiptir. Bu tez kapsamında; günümüz beyaz yakalı çalışanlarının aynı Tayloristik etkilere maruz kalıp kalmadığı incelenmiştir.Bu amaçla, çeşitli pozisyonlardaki Türk ve Alman SAP kullanıcıları üzerinde bir anket yapılmış ve sonuçlar regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.Buna göre; şirkete bir ERP sisteminin implemente edilmesi ile standartlaşma ve yönetim ? çalışanlar arasındaki güç dengesizliği arasında bir ilişki bulunmuştur.Yüksek dereceli standartlaşma sonucunda; ERP kullanıcıları, yeni fikirleri uygulamanın maliyet ve riskleri sebebiyle yaratıcı fikirlerinin reddedildiği bir durumda kalmaktadır. Bunun yanı sıra, sürekli tekrarlanan standart görevler zamanla basitleşmekte ve sıkıcı hale gelmektedir.Artan kontrol ve şeffaflık sebebiyle; yönetim çalışanlara karşı daha güçlü hale gelmekte ve bu da çalışanlarda yabancılaşma, makinalaşma ve özdeğerin azalmasını ortaya çıkarabilmektedir.Bu faktörler, çalışanların iş tatmini üzerinde orta dereceli bir etkiye sahiptir. Alman katılımcıların, Türk katılımcılara kıyasla özellikle kişisel yaratıcılığın eksikliği sebebiyle iş tatminsizliği yaşadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In times of industrialization; Friedrich Taylor lay the foundations of scientific management over blue collar workers, which would later be called as ?Taylorism?. His approach involved division of labor, supervision, decision making, standardization and power balance; but had some dysfunctional consequences such as alienation, task oversimplification, and decreased self esteem & creativity.In the information age, ERP systems potentially implement the same principles over white collar employees. This thesis involves an exploratory research to find out if white collar employees using ERP systems suffer from the dysfunctional Tayloristic effects.A questionnaire has been distributed among SAP users in Germany and Turkey, and a regression analysis has been conducted.According to the results; implementation of an ERP system is related to an increased level of standardization within the organization, as well as potential power imbalance problems between management and employers due to increased transparency and tools of control and supervision.Higher levels of standardization lead users spending relatively more time on the ERP system to a point where they experience a lack of creativity, because standardization is pursued and new improvement ideas may be rejected due to costs and risks of change. They also get to perform oversimplified tasks, which may get boring over time.Increased control and transparency over employees can potentially lead to power imbalances between management and employees; which may lead to employee alienation, dehumanization and lack of self esteem.Those dysfunctional effects have a moderate impact on job satisfaction. Compared to Turkish participants, German participants tend to experience a relatively high level of job dissatisfaction due to lack of creativity.